Реис ул улема Исламске заједнице Босне и Херцеговине Мустафа Церић поручио је, уочи данашње посете Санџаку, да у Србији нема сукоба међу муслиманима и да постоји само једна традиционална Исламска заједница. „Обилазим Санџак у оквиру своје редовне активности. Реч је о рутинској посети од које не треба правити никакав догађај, јер то ништа неће променити у досадашњим односима Новог Пазара, Санџака и Сарајева”, рекао је Церић пред посету која је изнова подигла тензије између две ривалске муслиманске заједнице у Санџаку.
Он не искључује могућност да би током његове посете могло доћи до инцидентних ситуација с обзиром на то да, како каже, постоји група људи која се противи постојећим односима унутар Исламске заједнице у Србији и његовом доласку.
Ипак, истиче да је оптимиста јер му је познато да је већина муслимана у Санџаку опредељена за „добре односе са БиХ”.
„Ако ико може да буде фактор стабилности у региону, посебно Санџаку, онда је то Сарајево. Ми, Бошњаци из БиХ, желимо да кажемо Бошњацима у Србији, посебно у Санџаку, да смо с њима и уз њих, да нису остављени, да смо један народ који живи у две државе, ми у Босни они у Србији”, рекао је Церић.
Осврнувши се на реорганизацију Исламске заједнице после распада некадашње СФРЈ, Церић је рекао да се подразумевало да Бошњаци у Србији буду саставни део БиХ у смислу етничког, националног и верског идентитета. „То се подразумевало, као што се подразумева да је православна црква у БиХ саставни део Српске православне цркве на Балкану, посебно у Србији, и нама у Сарајеву никада није падало на памет да сугеришемо како би она требало да се одреди према Светом синоду у Београду”, навео је реис.
Он је негирао постојање сукоба муслимана у Санџаку, уз оцену да је ту реч о „једној непринципијелној интервенцији којом је дата подршка регистрацији још једне заједнице, поред постојеће”. Таква појава постоји још само у Грчкој, навео је верски поглавар, нагласивши да сматра да је за ту интервенцију одговорна власт у Београду и да „не разуме зашто је било потребно да се проблем прави тамо где га нема”. Он је подсетио да је, уочи одржавања Објединитељског сабора Исламске заједнице у Србији, марта 2007. године, био примљен код председника Србије Бориса Тадића и да је тада потврђена и потреба отпочињања бошњачко-српског дијалога, али да се, „нажалост, по том питању даље од тога није одмакло”.
Реис је уверен да Срби и Бошњаци могу бити пријатељи и тврди да су Бошњаци једини који моле да се Срби не исељавају, да остану на својим огњиштима и живе заједно са муслиманима. Он је, међутим, поручио да, као народ над којим је извршен геноцид, Бошњаци нису што су некада били, да су се променили, и да је уверен да „Срби у Београду тешко могу да схвате бол и неправду која им је учињена”.
-----------------------------------------------------------
Забрањен данашњи скуп у Тутину
Сви скупови у санџачким општинама на којима је у наредна три дана најављено иступање реис ул улеме Исламске заједнице Босне и Херцеговине Мустафе Церића су дозвољени, осим данашњег, који је требало да буде одржан у 13.30 у Тутину, речено је Танјугу у МУП-у.
Скуп је забрањен решењем МУП-а и Полицијске управе у Новом Пазару из безбедносних разлога.
Реис ће, како је планирано, посетити општине Сјеница, Нови Пазар, Прибој, Пријепоље и Нову Варош.
Скупштина општине и Општинско веће Тутина затражили су у суботу увече на заједничкој седници забрану одржавања најављеног скупа у организацији Исламске заједнице у Србији, којом руководи главни муфтија Муамер Зукорлић.
Тутинска скупштина је, како је саопштено, данашњи дан прогласила нерадним за све школе у том месту.
Танјуг