Министар пољопривреде Саша Драгин предложио је јуче житомлинским предузећима да ратарима за овогодишњу пшеницу понуде цену већу од 10 динара за килограм и додао да је битно да се држава укључи у „битку за бољу цену пшенице”. „Млинари су понудили цену којом нисмо задовољни и моја порука за њих је да, при рачунању колико треба платити ратарима, користе више од броја прстију на рукама”, рекао је Драгин, али није прецизирао колика би требало да буде та цена.
Он је упутио апел пољопривредницима да, ако не морају, не продају одмах пшеницу и да сачекају већу откупну цену и поручио да ће се држава потрудити да што пре почне да спроводи недавно усвојен Закон о јавним складиштима.
С друге стране, међутим, Задружни савез Војводине затражио је од државе да одреди откупну цену овогодишњег рода пшенице од најмање 17,65 динара по килограму, јер тај износ покрива минималне трошкове производње ове пољопривредне културе у Србији.
Како се наводи у саопштењу Задружног савеза, закључено је да би на основу калкулационих трошкова производње цена од 17,65 динара покрила минималне трошкове произвођача и да би све испод тога било неисплативо.
Задружни савез затражио је и од Републичке дирекције за робне резерве да откупи од 150.000 до 200.000 тона овогодишњег рода пшенице по предложеној цени, јер би се на тај начин регулисало домаће тржиште. „У противном, саветоваћемо пољопривредницима да на јесен не сеју пшеницу”, наводи се у саопштењу и додаје да би Влада Србије требало и да субвенционише трошкове складиштења пшенице, јер још не постоје могућности за примену недавно усвојеног Закона о јавним складиштима.
Уколико се не испоштују захтеви Задружног савеза, то удружење је навело да ће помоћи произвођачима да нађу купце овогодишњег рода пшенице на иностраном тржишту, јер је у Србији мали број купаца који произвођаче стављају у неравноправан положај.
Према подацима стручњака, ове године род пшенице требало би да буде од 3,5 до 3,6 тона по хектару, а ако се наставе повољни временски услови могао би бити и до 3,8 тона по хектару, што је национални просек у приносу пшенице и што би значило да ће ове године укупни принос бити око два милиона тона.
Према подацима Републичког завода за статистику, у Србији је прошле године пшеницом засејано око 560.000 хектара.
Бета