Од нашег дописника
Вашингтон, 3. јула – Мајкл Џексон одлази са овог света уз светски публицитет раван ономе који је имао Елвис Присли 1977, када је претворивши се у гротеску од хемијске смесе пилула и алкохола умро на клозету у четрдесетдругој години. Само што је смрт Џексона ојачана новом технолошком медијском револуцијом још много ударнија у сваком и најзабаченијем кутку планете.
Холандски пензионери добиће повишицу захваљујући песмама „краља попа” чије је акције купио државни пензиони фонд АБП. Финансијери су, супротно општем тренду из њихове бранше, били визионари, па су прошле године откупили право на два каталога песама Мајкла Џексона. Новчане капљице прелиле су ових седам дана позамашни пензиони резервоар, јер песме Мајкл Џексона не силазе са звучника, ајподова и мобилних телефона.
У уторак, чим прођу ватромети око Дана независности у Стејплсу, најпознатијој дворани за поп концерте у Лос Анђелесу, одржаће се масовна комеморација, а мање свечаности у знак сећања на Џексона биће уприличене по целој Америци, вероватно и свету. Мајкл Џексон је ту у Стејплсу изводио своје последње пробе пред најављени „камбек”, заказан за 13. јул у Лондону. Си-Ен-Ен је већ лансирао делове снимака са пробе на којој, два дана пре смрти, преминули игра и пева као онај стари.
Организатори најављених педесет концерата, како се чује, такође трљају руке. Лосанђелеска фирма АЕГ лајв уложила је 30 милиона долара за припреме Мајкловог наступа у Лондону, а калкулише се да ће јој се улог вишеструко исплатити, баш зато што је главни актер преминуо. У претпродаји карата добио је осамдесет пет милиона, а половина Џексонових фанова задржаће улазнице у знак вечне успомене. Уз то, нови стадиони и нове улазнице биће ускоро у продаји, па ће публика моћи да гледа тродимензионални холограм Мајкла Џексона, иако ће овај тада већ бити сахрањен.
Америчка управа за храну и лекове повела је са своје стране истрагу о томе ко је и у чије име Џексону преписивао лекове против болова од чије је прекомерне дугогодишње употребе по свему судећи стало срце суперстара. Преко компјутера се улази у траг хиљадама рецепата и издатих лекова у околини Лос Анђелеса. Џексон изгледа није оскудевао ни у једном тренутку, јер су из његове рентиране куће изнете гомиле пилула које су остале неупотребљене. Хемијске анализе његове крви биће, међутим, познате тек за неколико недеља. Верује се да ће смрт Мајкла Џексона утицати да се пооштре и овако оштри закони и сузи број лекара који смеју да преписују лекове против болова. Зависност од ових пилула шири се епидемијским размерама Америком.
И поред свих контроверзи, најновија испитивања показују да више од половине Америке воли Мајкла Џексона, а међу онима који му се не диве најбројнији су бели мушкарци. Највише за њим жале жене – од шипарица до старица. Расно гледано, више га воле црнци, иако је током свог живота овај Џексон чинио свашта да постане потпуно бео. Харлем му је недавно на свој начин то великодушно опростио, организујући по црквама музичке свечаности у његову част.