Ваљево – Старији господин из Пчињског округа три дана је славио што је у позним годинама, научно потврђено, сазнао да је отац још једног детета. У „операцији прћаст нос” разрешио је све дилеме и приговоре познаника о свом родитељском повезивању са згодном девојком прћастог носа и широког осмеха. Да се за услугу о овом питању није обратио првом приватном центру за ДНК у Србији са седиштем у Београду, од његове радости остала би само жеља и дилема.
Ова специфична и софистицирана приватна кућа недавно је на саветовању судија, тужилаца и припадника полиције у Ваљеву имала своју промоцију.
Др Бојана Панић, молекуларни биолог, са још троје колега специјалиста, осмелила се да у марту ове године крене у овај велики изазов. Врло брзо се испоставило да су направили добар пословни потез. Скоро сва њихова предвиђања из претходно урађеног пројекта већ увелико се остварују.
– Наш центар за ДНК, тачније, добро опремљена лабораторија, пружа спектар услуга од анализа у здравствене сврхе, форензике, утврђивања очинства, до тестирања хране као и послова за потребе ветерине. Тренутно највише посла имамо код утврђивања очинства, за шта су заинтересовани бројни клијенти из целе Србије најразличитијег социјалног и образовног статуса и година старости. На проверу долазе младићи, али и људи у поодмаклим годинама који желе нашу потврду да су они биолошки очеви. Најчешће то чине на лични захтев, с тим што им објашњавамо да добијени налаз и потврду о очинству могу користити и пред судом. Сви подаци који се ураде у нашој лабораторији апсолутно су заштићени, као и идентитет клијената који, ако то не желе, не морају да се легитимишу, јер је за нас меродаван узети материјал за анализу – објашњава др Панић која је докторирала генетику на Универзитету у Кембриџу и четири године била руководилац Лабораторије за ДНК МУП-а Србије.
Иначе, поред очинства анализом ДНК може се утврдити ближе и даље сродство браће, сестре, бабе, деде, стричева, што се може користити за квалитетно прављење породичних стабала. Резултати се добијају у року од пет до десет дана.
Докторка Панић каже да поједини траже да их што пре тестирају: „Узмите шта треба и разрешите моје муке”. Или: „Знате, док сам радио у иностранству жена била сама је код куће, дете личи на мене, али неће бити згорега да и ви то потврдите”...
– Од свих „отварања” наших клијената најкомпликованија су она када мушкарци говоре о више веза и љубавних „углова”. Честа мотивација за утврђивање очинства или блиског сродства с неком особом има позадину учествовања у подели наследства, а добијамо и судске наредбе за тестирање особа које избегавају да плаћају алиментацију. Међутим, ми стрпљиво саслушао све њихове исповести, али на крају коначну реч даје генетика која је неумољива и од које нико не може побећи. Када добију податке многи се радују, неки су разочарани и тужни, али и такво понашање је у суштини ствар генетике – објашњава др Панић.
Наша саговорница каже да услуге њиховог центра за ДНК, када је у питању форензика, све чешће користе и судови ради извођења доказних поступка у најразличитијим процесима. Од идентификације починилаца лакших кривичних дела до оних који се сумњиче за силовања, тешка разбојништва и убиство. За сада је на списку корисника таквих услуга на првом месту Окружни суд из Ужица.
– Наш центар није никаква нелојална конкуренција постојећим лабораторијама при специјализованим државним установама и институтима, већ од њега треба очекивати да повећа ефикасност у пружању све траженијих провера ДНК и услуга. За квалитет и кредибилитет нашег рада старају се високообразовани кадрови и стручњаци са др Аном Бањац-Чанак на челу, дипломираним биохемичарем, која је докторирала генетику на институту у Минхену, а стручно и практично искуство стицала на институту у Винчи и две године у Лабораторији за ДНК МУП-а Србије.
-----------------------------------------------------------
Моћно око
Ако неки нервозни починилац кривичног дела, „скривалица” или бегунац из казамата, на видном месту баци опушак од цигарете најбоље је одмах да оде у прву полицијску станицу да се пријави и преда. Наиме, моћно „око” ДНК анализом биолошких материјала непогрешиво детектује нечији профил ДНК.
Поред крвних мрља „лична карта”, односно трагови неке особе могу се утврдити преко: пљувачке, коришћене чаше, флаше, конзерве, жвакаће гуме или четкице за зубе. Добру форензичку подлогу чини и веш, постељина, длаке, одбачени кондом као и ћелије коже које се могу наћи на свим предметима које је нека особа користила...
Б. Нововић