На седници владе одржаној јуче усвојени су амандмани који се односе на предлог измене и допуне закона о информисању који су прослеђени Народној скупштини. Најважнија измена је, како нам је потврђено у Министарству културе, да се укида увођење обавезног оснивачког депозита. Поред тога смањене су и казне за привредне и прекршајне преступе. Уместо казне у висини вредности тиража и огласног простора предложено је одмеравање казне у висини од 25 до 100 одсто вредности тиража и огласног простора „како би се судовима оставила могућност да казне одреде сходно околностима у одређеним случајевима”.
На конференцији за новинаре, одржаној после заседања владе, министри Томица Милосављевић и Милан Марковић изразили су очекивања да ће овај закон у скупштини бити и усвојен.
– Надам се да ће све оне примедбе које је стручна јавност исказала бити прихваћене. Мишљења сам да неће бити проблема око усвајања закона – рекао је Милан Марковић, министар за државну управу и локалну самоуправу.
Новинарска удружења, ипак, нису задовољна усвојеним амандманима.
Љиљана Смајловић, председник Удружења новинара Србије, казала је за „Политику” да је незадовољна променама.
– Видела сам да је Небојша Брадић, министар за културу, рекао да је влада усвојила примедбе новинарских удружења. Такође, пре седам дана је казао да је законодавац консултовао новинарска удружења пре него што је урадио тај закон. Можда је консултовао НУНС, али УНС није. Такође, ниједну примедбу УНС-а влада није прихватила, осим ове о оснивачком улогу – казала је Љиљана Смајловић и додала да УНС и даље позива скупштину да не усвоји овај закон, јер „сматрамо да се он уопште не може дотерати никаквим амандманима и да ове измене које је влада начинила нису ни близу да изађу у сусрет нашим захтевима”.
Она је, такође, примедбу ставила и на брзину којом се закон доноси и потребу да се организује јавна расправа.
– Ми се противимо и чињеници да трговински судови одређују да ли је неком прекршена претпоставка невиности или није – истакла је Смајловић.
Потпредседник Независног удружења новинара Србије Јелка Јовановић казала је да су од свих примедби овог удружења уважене само две.
– Укинут је оснивачки улог и казне за професионалне прекршаје су смањене. Да ли је то довољно или није, показаће се у примени. Ми се и даље противимо увођењу привредних прекршаја у материју која се законом регулише. Надамо се да ће кроз скупштинску расправу, до које ће очигледно доћи, и тај део закона бити измењен – објаснила је она и додала да је посебно забрињавајуће то што овај закон „практично онемогућава промет власништвом”.
– То значи да своје новине не можеш да продаш што медије ставља у сасвим другачију позицију од остатка својине и привреде – нагласила је Јелка Јовановић.
Шеф одељења мисије ОЕБС-а за медије Драгана Соломон јуче није могла да се изјасни о амандманима на измене и допуне Закона о информисању јер у овој међународној организацији нису упознати са поменутим актима. НУНС је раније од ОЕБС-а затражио да се изјасни о изменама медијске регулативе у Србији.
В. Дугалић