Народно предање и архитектонска обележја цркве Светог Николе у Брекову говоре о томе да је овај храм веома стар, вероватно саграђен у тринаестом или четрнаестом веку у доба владавине Немањића. По мишљењу стручњака, ово здање је типични представник такозване сажете варијанте рашког градитељства. Народ ивањичког и ариљског краја, стварајући усмену историју, оставио је у наслеђе потомству доказе о настајању знаменитих светиња, у којима се међу најстарије рачуна и брековачка црква Светог Николе.
Моравичка епископија, значајно средиште из времена Светог Саве, имала је своје метохе и поседе, стада и имања, која су се простирала на падинама Кукутнице и Округлице. Брда су се белела од оваца, па је оближње село добило име Бјелуша, а када су се увече стада враћала са испаше, бректала су колико су била добро нахрањена, па је село са најлепшим пашњацима и пропланцима добило име Бреково. Прича преточена у десетерачку песму, записану 1936. године, даље каже да је на путу од храма Светог Ахилија према Студеници, свети Сава срео доброг човека Добрачу, који је чувао „небројена стада, са стотином чувара чобана”. Било је то на месту где се сада налази истоимено село и манастир Клисура, који су некада звали и Добрача. Чобанин је објаснио Светом Сави да су стада гладна и мршава, јер стотине чобана „зором рано ране на јутрење, у Бреково бабовој ти цркви”. Светитељ је дао савет чобанима да не путују тако далеко већ: „Брже боље намастир зидајте / Бјел намастир вама задужбину / Па у њега ран’те на јутрење...” Чобани су послушали савет и измоливши „аранђела свога Мијаила” да им одреди место зидања нове цркве, основали манастир, који је добио име по Добрачи.
(/slika3)Од тог доба до данас, црква се налази у центру села на малом платоу. Кажу да је седам векова имала кровну покривку од борове коре, која је пре неколико година замењена црепом, а само је централно црквено кубе остало под шиндром. Биле су потребне и друге поправке, јер је храм оштећен од експлозија током рата, затим када је миниран споменик краљу Александру и коначно за време НАТО бомбардовања. Зна се и за неколико ранијих обнова, 1765, 1824. и 1930. године, када је дозидана припрата са западне стране. Живопис је делимично оштећен, а према својим стилским одликама, сматра се да припада првој половини седамнаестог века.
Нови парохијски дом, који је својим сународницима поклонио „Ђед Рајин” Брековац из Америке, постао је место окупљања мештана и омладине Брекова, свих оних који су остали у овом живописном селу, да и даље чувају своје „прво зрно сунцокрета”.
Томислав Поповић
----------------------------------------------------
Године 1940, у црквеној порти подигнут је споменик краљу Александру I Карађорђевићу. Доласком нових власти после 1945. године, споменик је срушен експлозивом, да би 1977. године био поново постављен.