Када Србије доспе на „белу” шенгенску листу, наши грађани ће моћи без визе да бораве у земљама шенгенског простора или у некој земљи која је на „белој” шенгенској листи најдуже три месеца у оквиру шест месеци.
Практично, ако неко, рецимо, оде у посету код пријатеља у Будимпешту, шенгенски простор мора да напусти најкасније 90. дана. После тога, наредна три месеца не може да путује у земље ЕУ. Тек кад истекне шест месеци од момента када је први пут закорачио у „шенгенски круг” може поново да пређе шенгенску границу.
Владимир Петронијевић, саветник за визну либерализацију потпредседника владе за европске интеграције Божидара Ђелића, објашњава за „Политику” да ће Србија добити визу „Це” кратког боравка, што ће грађанима омогућити да привремено бораве унутар шенгенског простора, у посети пријатељима и рођацима или као туристи, „али никако да раде”. Уколико, пак, буду били затечени да раде, биће, како је недавно изјавио потпредседник Ђелић, подложни реадмисији и враћени у земљу.
– Сваки грађанин који буде на „белој” шенгенској листи имаће и одређену обавезу. Уколико прелази границу само са путном исправом мора да поштује рок и из шенгенског круга изађе онога тренутка када то шенгенски пропис налаже – упозорава Петронијевић додајући да само тако можемо сачувати оно што се сада кроз правнотехничку реформу у Србији спроводи.
Они који желе да остану дуже од 90 дана у некој од земаља ЕУ, због студирања или посла, морају да регулишу свој боравак по правилима о кретању и боравку странаца државе у којој се налазе. Јер, „бела” шенгенска листа не подразумева добијање дозволе за дужи боравак. Те дозволе су регулисане визом типа „Де”.
Уколико Србија од следеће године буде на „белој” шенген листи, визе ћебити укинуте за 25 европских земаља које чине шенгенски простор, са више од 400 милиона становника и површином од око 4,3 милиона квадратних километара.
Са биометријским пасошем моћи ће да се путује у све земље ЕУ без визе изузев у Велику Британију и Ирску, које нису део шенгенског простора, јер нису прихватиле договор о укидању граничне контроле на међусобним границама. Поменута листа омогућиће такође да се без визе путује и у Швајцарску, Исланд и Норвешку, које нису чланице ЕУ, али спроводе шенгенска правила о укидању граница.
Неће бити потребне визе ни за путовања у Бугарску, Румунију и Кипар. Те, нове чланице ЕУ, формално још нису део шенгенског простора, јер нису у потпуности испуниле услове, али поштују и спроводе одлуке ЕУ. Визе неће бити потребне ни за Лихтенштајн, који се, иако није члан ЕУ, изјаснио за прикључење шенгенском простору, али још није испунио услове за то.
Б. Чпајак