Herceg Novi – Obeležavajući 66 godina od rasformiranja kazamata na ostrvu Lastavica na ulazu u Bokokotorski zaliv naspram Prevlake, juče su preživeli logoraši i njihovi potomci, kao i saborci, položili vence u tvrđavi Mamula.
Kampo Mamula, naziv je nekadašnjeg kazamata, u Prvom i Drugom svetskom ratu, a u Drugom svetskom ratu i logora u koji su zatvarani antifašisti i stanovnici sa teritorije Boke Kotorske i istočne Hercegovine. Na Mamuli i susednoj Prevlaci bilo je zatvoreno 2332 odraslih muškaraca i žena i dece, boraca protiv fašista, kao i meštana. Logor je osnovan naredbom italijanskog admirala Renca Dalmaca 30. marta 1942. godine.
U logoru su, po sećanju jednog od nekoliko danas živih, Neđeljka Zorića, bivšeg robijaša, partizana, nosioca Partizanske spomenice i ambasadora SFRJ, bili veoma teški uslovi, pa je oko 50 zatočenih umrlo od gladi, a preko 80, većinom Hercegovaca, osuđeno je na smrt i pogubljeno.
– Ja sam bio u grupi koja je nekoliko meseci tu čekala za vojni sud u Kotoru. U drugom delu bili su logoraši. Smrtnu kaznu su mi preinačili na doživotnu robiju, seća se Zorić, koji je u ime stradalih i njihovih potomaka poručio nadležnima da se u Evropi i svetu ovakva mučilišta ne zaboravljaju, već restauriraju i čuvaju kao strašna opomena.
Mamulu su obišli nekadašnji borci, logoraši i njihovi potomci iz Boke Kotorske, istočne Hercegovine i Republike Srpske. Venci su polagani uz partizanske pesme i Internacionalu, a na tvrđavi su se vijorile zastave SFRJ i zastava AVNOJ-a.
Tvrđava Mamula na ostrvu Lastavica, koja je jedna od najočuvanijih na Jadranu, izgrađena je sredinom 19. veka. Gradili su je Austrougari, a gradnjom je upravljao general Lazar Mamula. Borci, ali i predstavnici hercegnovske opštine nisu za prodaju ostrva i tvrđave, niti za gradnju i menjanje jedinstvene arhitektonske celine. Država je pokušavala ranije da Mamulu izda u dugoročni zakup, ali je namera propala zbog poslednjeg rata. Ostrvo je prečnika svega oko 200 metara i celo je pod tvrđavom.