Poslednja izmena 22:55

Del Potro prekinuo niz Federera

Autor: Politika Onlineutorak, 15.09.2009. u 02:27
Од губитника до победника...

U velikom finalu Otvorenog prvenstva Sjedinjenih Amerikih Država, poslednjeg gren slem turnira u ovoj sezoni, Argentinac Huan Martin Del Potro je, u meču koji je trajao nešto više od četiri sata, savladao Švajcarca Rodžera Federera rezultatom 3:2 (6:3; 6:7 (5:7); 6:4; 6:7 (5:7); 2:6) i tako uspeo da prekine petogodišnji niz njegove dominacije na ovom turniru.

Atmosfera na stadionu Flešing Medouz bila je napeta od samog starta meča, ali se Švajcarac sigurnom igrom pobrinuo da osvoji prvi set. Sjajnom igrom od samog starta prosto je primorao Del Potra na greške i nametnuvši mu svoj tempo igre uspeo je da razoruža sjajnog Argentinca.

Drugi set je, za razliku od prvog, bio dosta neizvesniji. Del Potro je od samog starta krenuo silovito i nije Federeru pružio priliku da se rezultatski odvoji. Prelomni trenutak u ovom setu desio se kod rezultata 5:4, tada je Argentinac, zatraživši „čelendž“, ispravio sudijsku odluku i tim poenom izjednačio 5:5.

Kanije su osvojivši po još jedan gem ušli i taj-brejk, u kojem je Del Potro, iskoristivši sve Federerove greške, uspeo da rezultatom 7:5 osvoji drugi set.

(/Slika2)U trećem setu Del Potro ponovo kreće sa žestokim napadima i stiče prednost od 4:3, ali se u završnici seta ne snalazi baš najbolje.

Napravio je dosta grešaka, a to je Federer znalački znao da iskoristi i stekne prednost u setovima od 2:1.

Iako pomalo demoralisan sopstvenim greškama, Del Potro nije ni najmanje pomišljao na predaju.

On se u četvrtom setu borio za svaki poen borio kao za meč loptu, što je, brojnim aplauzima, i publika znala da pozdravi.

Žestokim napadima stekao je prednost od 4:2, ali je onda usledio pad igre i prednost se ubrzo istopila. Federer je bilo potrebno samo 10 minuta da preokrene rezultat i povede sa 5:4.

Oba tenisera se potom, što zasluženo osvojenim poenima, što greškama protivnika, uspeli da se domognu drugog taj-brejka na meču.

Del Potro se još jednom na meču pokazao kao majstor u ovakvim situacijama, i rezultatom 7:5 uspeo je da se izbori za odlučujući, peti set.

Švajcarcu je ovo prvi put da na Ju Es Oupenu u nekom od finala igra peti set, i to ovoga puta, po njega ispostavilo kao kobno.

(/slika3)U poslednjem setu Federer je imao neobjašnjivo mnogo grešaka, a Del Potro je napokon dobio na samopouzdanju i kažnjavao takve poteze.

Federer je od 2005., kada je prvi put osvoji Otvoreno prvenstvo SAD, četiri puta uspeo da odbrani titulu ovog prestižnog takmičenja, a na tom putu u finalima padali su Lejton Hjuit, Andre Agasi, Endi Rodik, Novak Đoković, Endi Marej.

Švajcarac se u finale plasirao pobedivši najboljeg srpskog tenisera Novaka Đokovića sa 3:0 u setovima (7:6; 7:5; 7:5), dok je Argentinac, „kartu” za finale overio pobedom od 3:0 (6:2; 6:2; 6:2) nad Rafaelom Nadalom.