Lideri Demokratske stranke Srbije i Srpske napredne stranke Vojislav Koštunica i Tomislav Nikolić sastali su se juče povodom inicijative SNS-a za izmenu Ustava, a rezultat je – da su svi ostali na početnim stavovima. Koštunica je rekao da se sa Nikolićem nije saglasio oko ove inicijative naprednjaka i da DSS i SNS imaju „različito viđenje i različite politike oko tog temeljnog i najosnovnijeg problema”.
Prema saznanjima „Politike”, sastanak je bio „u četiri oka”, u klubu „Fonda Slobodan Jovanović”. Koštunica je u saopštenju dostavljenom agencijama naveo da je inicijativa SNS-a za promenu Ustava Srbije bila glavna tema razgovora sa Nikolićem.
Naprednjaci su u četvrtak predali Skupštini Srbije inicijativu za smanjenje broja poslanika sa 250 na 125 (što podrazumeva promenu odgovarajućeg člana Ustava) koju je potpisima podržalo više od 304.000 građana. „Pošto je za DSS Ustav Srbije najvažnije državno i nacionalno pitanje, jer sadrži odredbe koje se odnose na sva suštinska pitanja sa kojima se Srbija suočava, očigledno je da DSS i SNS imaju različito viđenje i različite politike oko ovog temeljnog i najosnovnijeg problema”, rekao je Koštunica.
Predsednik DSS-a je u saopštenju naveo da će DSS principijelno kritikovati i boriti se protiv svih inicijativa za promenu Ustava, bez obzira na to da li dolaze od vladajućih ili opozicionih stranaka, „jer je odbrana Ustava prvorazredna nacionalna obaveza kako bi se sačuvali naši suštinski državni i nacionalni interesi”.
Lider DSS-a je istakao da je Nikoliću izložio brojne argumente zašto nipošto nije dobra inicijativa da se menja Ustav samo četiri godine posle njegovog donošenja, tim pre što su u njegovoj izradi učestvovali lideri sadašnjih vladajućih i opozicionih stranaka. „Argumente koje sam izložio Nikolić nije prihvatio i ostao je pri stavu da se SNS zalaže za promenu Ustava”, rekao je Koštunica.
Podsećanja radi, DSS je u ponedeljak najoštrije osudio inicijativu SNS-a „zbog toga što njen cilj nije da se smanji broj poslanika nego da se promeni Ustav”. „Oni se na taj način pridružuju inicijativi vlasti za promenu Ustava, jer ih verovatno žulja preambula koja kaže da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije”, rekao je portparol stranke Petar Petković i nazvao naprednjake „duplikatom vlasti”.
Lideri DSS-a i SNS-a poslednji put su imali zvaničan sastanak 20. septembra prošle godine kada su, najpre, izjavili za medije da su se dogovorili da treba odustati od politike da EU nema alternativu. Nikolić je tom prilikom rekao da samo Srbija, porodica i život nemaju alternativu i istakao da to ne znači promenu stava SNS-a u politici prema EU, te da su naprednjaci za Evropsku uniju.
Koštunica je tada izjavio da su se SNS i DSS saglasili da su potrebni vanredni izbori i da je zato potrebna saradnja dve partije, a Nikolić je naveo, pored ostalog, da su utvrđeni principi koji ih sastavljaju. Međutim, tri dana kasnije Nikolić je posle sastanka sa šefom delegacije EU u Srbiji Vensanom Dežerom izjavio da SNS i DSS neće moći da sarađuju ni pre ni posle izbora ako ostanu na tim pozicijama. Lider SNS-a je tom prilikom rekao da je nekim ambasadorima poslao stenograme razgovora sa novinarima (posle sastanka sa Koštunicom) i nekoliko intervjua u kojima je izložio stavove SNS-a.