Sledeći put na ulice ćemo, možda, izvesti i vojsku, rekao je juče premijer Dejvid Kameron, na vanrednoj sednici parlamenta, sazvanog da bi se razmotrile mere posle najvećih nereda u poslednjih 35 godina. Englezi su odlučili da zavedu red u svojoj kući, nemaju nameru da tolerišu „banditsku kulturu”, ali neće odustati ni od striktne fiskalne politike, niti od smanjenja budžeta.
I dok je policija juče pretresala kuće, tragajući za izgrednicima i njihovim haračem, parlament je pozdravio odlučnost da se krivci za divljanje po Londonu i po ostalim gradovima najoštrije kazne. Do juče po podne uhapšeno je 1.300 osoba, od kojih su mnogi tinejdžeri, a ima i dece. Jedan od najmlađih provalnika je jedanaestogodišnji dečak, koji je u pljačku na prodavnice krenuo zajedno sa svojim učiteljem iz osnovne škole.
Kako će se, i uz koja sredstva, ponovo uspostaviti red u zemlji, koja za manje od godinu dana treba da bude domaćin Olimpijskih igara? Svakako, ne metlama koje su izneli dobronamerni građani kako bi počistili izgoretine, srču i otpatke.
Što se tiče policije, ona je, kako nedvosmisleno komentarišu građani i mnogi mediji, delovala nemoćno pred navalom razbijača i provalnika. Opremljeni glomaznim i teškim štitnicima, bez ikakvog naloga za delovanje, londonski plavci nisu ulivali nikakvu sigurnost ugroženom stanovništvu niti su bili u stanju da zaplaše gomilu izgrednika.
Taman bi se skupili na jednom mestu, a horde organizovane preko „blekberija” uletale su u radnju , kuću ili fabriku u sledećoj ulici. Sve je delovalo kao neka dečja igra, rekla nam je jedna Beograđanka koja živi u Londonu. Tek četvrte večeri, kada je Kameron, opaljen toskanskim suncem, odlučio da se vrati, naredio je da njih 16.000, umesto dotadašnjih 6.000, pokuša da ugasi plamen u Londonu. Oni su to i uspeli, ali su zahvaljujući „blekberiju” buknuli požari u drugim gradovima Engleske.
Skotland jard će do 2015, u skladu sa planiranim uštedama, biti smanjen za 16.000 policajaca, tačno onoliko koliko ih je bilo potrebno da zaustave košmarni haos u Londonu. Od plana da se troškovi Skotland jarda skrešu za petinu, Kameron ni juče nije odustao, uprkos upozorenju da takva oslabljena policija neće moći da se izbori sa grupama koje premijer nedvosmisleno naziva „čistim kriminalcima”.
Mnoge nevolje zadesile su u poslednje vreme Skotland jard, čiji su funkcioneri optuženi za saučesništvo sa Mardokovim „Njuz ov d vorld”, u aferi prisluškivanja privatnih telefona. Korupcija i uzimanje novca u zamenu za procurele informativne podatke u dosijeima Skotland jarda – spustili su rejting legendarne elitne službe, koja je služila kao primer.
Britanski policajci moći će, ukoliko se ukaže potreba, ubuduće da koriste gumene metke i vodene topove – sredstva koja, prema nekim podacima, nisu nikad upotrebljena u Engleskoj, dok drugi tvrde da su vodeni topovi radili prilikom nemira 1985. O suzavcu, koji se u krajnjim slučajevima koristi u kontinentalnom delu Evrope, u Velikoj Britaniji se i ne razgovara. Kraljevina je uverena da imidž tradicionalnog reda može da sačuva i bez raspršivanja suza i kašlja po svom stanovništvu. U to ove nedelje nije uspela da uveri i svet, koji je zgroženo posmatrao košmarne scene iz prosperitetne britanske metropole.
Reputaciji Skotland jarda naškodila je još jedna medijska provala. Ovoga puta, ona je došla sa druge strane Atlantika, iz Amerike. Dosadašnji šef policije u Los Anđelesu spreman je da dođe u London na mesto šefa, koji je pre dve nedelje, zbog afere sa tabloidom, podneo ostavku. Reagovala je ministarka unutrašnjih poslova Tereza Mej, koja kaže da na funkcionerskim mestima u Skotland jardu, ipak, treba da rade državljani Britanije. Ne odustaje se od nacionalnog ponosa, mada iz kontinentalnog dela Evrope stižu obeshrabrujuće poruke. Francuzi su među prvima koji su upozorili svoje građane da bez preke potrebe ne putuju u London.
Šteta od nemira, merena u novcu, iznosi oko 200 miliona funti. Ako deset odsto planiranih turista odustane od dolaska na Olimpijske igre, to će Britance oštetiti bar za 600 miliona funti, kako je izračunao Fajnenšel tajms. To bi lako moglo da se dogodi ako Skotland jard nastavi da gubi svoj rejting.