Zaječar – Nacionalna agencija za regionalni razvoj prva je, još petog oktobra prošle godine, i zvanično svoje sedište iz Beograda izmestila u Zaječar. O značaju tog čina za regionalizaciju Srbije, posebno o tome da će on doprineti ravnomernijem razvoju, na svečanosti u Zaječaru govorili su mnogi, a među njima i srpski premijer Mirko Cvetković (i sam Zaječarac po rođenju), a da li se taj cilj ostvaruje – još nema potpunog odgovora. Na postavljena pitanja, zvaničnim dopisom iz Agencije (iz Beograda), odgovorili su nam da je „godina dana malo da se oceni da li se ciljevi ostvaruju“.
Ovoj oceni zvaničnici u Agenciji dodaju da „svakodnevno marljivo rade“ na ostvarivanju ciljeva. Ima, vele, i teškoća, ali je izvesno da Agencija unapređuje saradnju sa državnim institucijama iz delokruga regionalnog razvoja, ali i sa „nedržavnim subjektima“. Najkonkretnije, Zaječar je, kao novo sedište Agencije, državnim parama obnovio zgradu bivšeg Doma vojske, u šta je uloženo 40 miliona dinara. U međuvremenu posao je u Zaječaru dobilo 12 mladih stručnjaka iz ovog grada i Timočke krajine. Oni su, tvrde zvaničnici, uzorno obučeni za saradnju sa preduzetnicima u Srbiji, ali i za poslovne kontakte u Evropskoj mreži preduzetništva. Učestvuju i u raznim korisnim poslovnim promocijama. Vični su i da daju prava uputstva kako se, besplatno, dobijaju bespovratna sredstva za jačanje konkurentnosti i inovativnosti, da objasne koje su prednosti konsaltinga i monitoringa. Uspešno upravljaju i infrastrukturnim projektima koji se finansiraju iz NIP-a...
Pravi efekti preseljenja tek se mogu očekivati – tvrde u Agenciji. U to veruje i direktor Agencije Ivica Eždenci. Ima iskustvo kao ekspert Evropske komisije u oblasti podizanja kapaciteta institucija i u oblasti reforme državne uprave. Dokazivao se u ovoj oblasti sedam godina u Moskvi i Kijevu. Ne pada mu teško, govorio nam je pri ranijim susretima, što se preselio iz Beograda u Zaječar. Maksimalno će pomoći da Zaječar zaista postane industrijski centar istočne Srbije. Lično insistira da se poslovni sastanci održavaju u Zaječaru kako bi se poslovni partneri Agencije bolje upoznali sa ovim gradom i Timočkom krajinom. Veruje da i to može da privuče investitore.
Direktora Eždencija može da raduje i to što za ostvarivanje planiranih projekata, promocija i obuka Agencija ove godine može da računa sa 455.553.000 dinara, od čega je iz republičkog budžeta Agenciji namenjeno 360.000.000. Ima tu još i stranih donacija (oko 30 miliona) i prihoda od prodaje dobara i usluga (66 miliona).
Ipak, mnogim Zaječarcima nije najjasnije zašto sedište Agencije u Zaječaru ima 12 zaposlenih, a njena Kancelarija u Beogradu (gde je bilo sedište) 47 ljudi. Da li će se taj odnos, i kada, promeniti? U Agenciji odgovaraju da su i zaposleni u Beogradu obavezni da povremeno dolaze u Zaječar, a kad su u Beogradu da rade po nalogu iz sedišta.
Ali kako objasniti Zaječarcima da, i pored lepe zgrade i dobrih stručnjaka, njihov grad još stagnira u razvoju, da je ove godine više nezaposlenih nego prošle, da siromaštvo raste. Istovremeno, u Agenciji su rukovodeći ljudi prošle godine mesečno zarađivali više od 120.000, a svi zaposleni malo više od 77.000 dinara u proseku.
Možda to i nije mnogo, ukoliko Agencija, koliko već sutra, počne da ostvaruje ciljeve i projekte, zarad kojih je osnovana. I ukoliko se sve to stvarno odrazi na više zaposlenih u Zaječaru i Timočkoj krajini, i njihove više plate i bolji standard.
S. Todorović