Svečani koncert „Od tradicionalnog do savremenog”, koji se večeras održava na Kolarcu, svojevrsna je priča o najstarijoj i najznačajnijoj diskografskoj kući na našim prostorima – Produkciji gramofonskih ploča RTS-a koja obeležava 60 godina postojanja i rada.
Ta muzička priča, protkana odabranim narodnim, komponovanim, gradskim i tradicionalnim zvukom, istorijskim podacima i zanimljivostima koje su pisali poslenici PGP-a, nastaviće se i snimanjem šou programa u Studiju 8 RTS-a. Učestvovaće autori i izvođači koji su se proslavili radeći za PGP i koji su ugradili deo svog rada i stvaralaštva, ali i pomogli da ime ove diskografske kuće bude vodeći brend u domenu diskografije na ovim prostorima.
Večerašnji koncert neće biti jedini kojim se obeležava jubilej jer narodna muzika je samo deo delatnosti ove kuće, pored pop i rok muzike, tu su i ozbiljna i dečja muzika kao i govorna izdanja.
Tokom šest decenija bilo je i teških perioda a kao najteži, odgovorni urednik PGP RTS Dragoljub Ilić navodi sankcije.
– Nismo tada imali repromaterijala za normalno obavljanje poslova. Dovijali smo se na razne načine preko naših poslovnih prijatelja koji su kršeći sankcije u svojim zemljama pokazali razumevanje za našu situaciju. I u takvim uslovima PGP je pokazao vitalnost i snagu kojom je uspeo da nadvlada sve teškoće – kaže Ilić.
Tokom prvih šest decenija, mnogo toga je učinjeno, i napravljena je fono arhiva sa više od 100.000 naslova, čime je sačuvana i arhivirana kulturna baština ovog naroda.
– Isto toliko ima različitih imena vokalnih solista, muzičkih grupa, autora, saradnika, instrumentalista... Izdvojiti bilo koga danas je teško, ali podsećam na pionire diskografije koji su početke karijere gradili uporedo sa PGP-om. To su, pre svih, Predrag Cune Gojković sa legendarnom pesmom „Kafu mi draga ispeci” i Đorđe Marjanović sa „Zviždukom u 8”. I Miroslav Ilić spada u red onih profesionalaca vernih našoj kući tokom bogate karijere – kaže Ilić.
Na pitanje šta se promenilo u radu u odnosu na period od pre dve ili više decenija, Ilić odgovara da se promenila pre svega publika.
– Došli su novi klinci koji sa sobom nose ukus vremena u kojem žive. Promenili su se i uslovi i zemlja. Nekada su tiraži bili predviđani za teritoriju od 20 miliona ljudi. Raspadom na manje države smanjio se tržišni potencijal a sa svakom krizom i kupovna moć.
Nezaobilazni problem za PGP je piraterija koja nije mimoišla ovu kuću, i koja, kaže Ilić, poništava pravo na intelektualnu svojinu.
– Prividno stvarajući utisak da se do skupih proizvoda može doći za male pare, u eri materijalne nestašice ostvariće onaj primarni poriv – jeftino uživanje. To nosi mnogo negativnosti, pored kršenja zakona o autorstvu, stvara i kriminogene grupe koje vide laku zaradu a evidentan je i pad kvaliteta – kategoričan je Ilić koji podseća na veliku konkurenciju, pogotovo što su i svetski izdavači preko distributera ušli na naše tržište.
– Svi oni traže svoje mesto u ovakvim uslovima diskografije i sa pravom očekuju podelu diskografskog kolača.
S. Čikarić
-----------------------------------------------------------
Mlađi okrenuti Internetu
Teško je danas govoriti o tiražima u uslovima kakvi su kod nas. Piraterija i Internet, kao novi medij, učinili su da prodaja nosača zvuka i slike drastično opadne. Pa, ipak, čini mi se da ljudi i dalje osećaju potrebu da u rukama drže neki proizvod koji ima materijalnu vrednost. Mlađe generacije se sve više okreću Internet usluzi koja je jeftinija, kaže Dragoljub Ilić.