Poslednja izmena 22:20

„Crno beli” ponovo sa peharom u rukama

nedelja, 19.02.2012. u 22:38
Фото Бета

NIŠ – Pred više od 5.000 posetilaca, u veličanstvenoj atmosferi, posle više od dva i po sata ''borbe'' navijača na tribinama, obojenih u crveno-bele i crno bele boje, i divovskog, ali sportskog obračuna košarkaša na parketu niške dvorane Čair, u finalnu Kupa Radivoje Korać Partizan je savladao Crvenu zvezdu rezultatom 64:51.

Čair je bio pun kao košnica. Ni jednog slobodnog mesta, ni jednog slobodnog kutka. Iako je utakmica počela u 20,30, još oko 18 časova reke navijače slivale su se ka niškoj dvorani. Ljubitelja košarke bilo je iz cele Srbije, ne samo iz Niša i najbliže okoline. Na desetine automobila sa zaječarskim, kruševačkim, kraljevačkim i registarskim oznakama drugih gradova u našoj zemlji i iz udaljenijih krajeva poput Valjeva, Novog Sada i Subotice viženo je juče popodne na niškim ulicama,

Susret je protekao kao što se i očekivalo, sa malo koševa i uz dobre odbrane oba tima. Posle pet minuta u prvoj četrtini bilo je 6:5 za Zvezdu. Minut kasnije 8:7 za ''crveno-bele'' uz njihov bolji skok u odbrani, ali i promašaje u napadu. Minut i po pre kraja ovog dela utakmice na semaforu je 12:12. U tim trenucima igrači Partizana bolje skaču, a trojkom Džejmsa pedesetak sekundi pre kraja prve četvrtinne ''crno-beli'' dolaze do vođstva od 15:12. Sudije u sledećem napadu sviraju Lešiću faul u napadu, Partizan iz slobodnih bacanja povećava prednost na 17:12, Mile Ilić smanjuje. Isti igrač pod svojim košem pravi ličnu grešku, ali ne koristi slobodna bacanja i na mini odmor odlazi se rezultatom 17:14 za Partizan.

Zvezda dolazi do izjednačenja odmah u nastavku, a u tom periodu ''crno-beli'', koji su previše nervozni, ne postižu koš dva i po minuta i trener Jovanović tajm autom pokušava da smiri svoje košarkaše. Nastavlja se, međutim, post Partizana još pun minut, Zvezda, iako ni njeni košarkaši nisu posebno efikasni, prelazi u vođstvo. Konačno, pošto Mačvan postiže prvi pogodak budi se Partizan.

Posle 19:19 ''crveno-beli'' propuštaju dva napada i opet Partizan dolazi do prednosti – 21:19, pa onda i 23:21. Greši se mnogo, posebno u redovima Zvezde i posle pogotka Anđušića i četiri poena prednosti na početku 17.minuta za ''crno-bele'' i Pešić uzima tajm-aut. Ali, ne pomaže ni to, opet greše Zvezdini košarkaši u dva napada i već je 29:21 za Partizan. Posle toga do kraja utakmice sve je u znaku vođstva ''crno-belih. Iako se stekao utiak da se igra po loše napisanim notama. Zvezda postiže šest uzastopnih poena i dolazi do ''minusa'' od samo dva poena – 27:29. Ostaje do kraja četvrtine 20 sekundi... Kecman u solo prodoru postiže koš i koristi i dodatno bacanje. U poslednjih sedam sekundi Zvezda neuspešna, upetljao se Filip Čović i na poluvreme se odlazi sa 32:27.

Na početku drugog poluvremena, u igri koš za koš, Partizan održava prednost. U 24.minutu je 37:33, a minut kasnije 39:35. Drugu polovinu ovog dela utakmice, od 26. do 30.minuta u svoju korist rešava Crvena zvezda. Mile Ilić postiže tri poena, potom Tomas dva, i na semaforu je 42:40 za ''crno-bele''. U sledećem napadu Partizanov Anđušić uzvraća trojkom... Posle treće četvrtine je 47:42 za Partizan.

U poslednjih deset minuta znalački ''crno-beli'' čuvaju prednost od četiri do osam poena. Ne postižu mnogo koševa, ali i ne dozvoljavaju Zvezdi ni koš da postigne. ''Crveno.beli'' na silu pokušavaju da se približene uspevaju – u prvih šest minuta poslednje četvrtine postigli su samo dva poena...!?!

Od rezultata 54:46, u poslednja tačno četiri minuta, najpre Kecman postiže tri poena, potom Raduljica rampom zaustavlja Milutinovića. Zvezda je nemoćna i ne pomera se sa samo četiri poena postignutih za celih prvih osam minuta poslednje četvrtine. Meč je već tada bio odlučen i pehar opet i potpuno zasluženo odlazi u vitrine Partizana, koji je ipak nadskočio ''crveno-bele'' i bio precizniji, smireniji kada treba i uopšte bolji.

Na kraju na semaforu Partizan-Crvena zvezda ubedljivih 13 poena razlike – 64:51.

Toma Todorović

-----------------------------------------------------------

Petarde, baklje, papir

Iako je kontrola ulaska u dvoranu bila rigorozna, lepu sliku naružile su paterde i baklje. Treštalo je povremeno na tribinama, a gust dim od baklji štipao je za oči. Propust, veliki, a saznaje se, da su oni koji su pirotehnička sredstva uneli u dvoranu za to koristili mališane, devojčice i dečake, koji su u Čair ulazili bez pretresa.

U drugom delu utakmice rolne sa papirom nekoliko puta doletele su sa tribina gde su bili navijači Partizana... Utakmica je bila prekinuta nekoliko minuta da bi se očistio teren