Kada je predsednik Organizacionog komiteta Olimpijskih igara u Londonu Sebastijan Kou izneo podatke o povećanom broju žena na rukovodećim mestima u sportu i naglasio da „ne treba težiti takvim brojkama reda radi” već iz razloga što je to „jednostavno potrebno sportu”, predsednica Komisije za žene i sport MOK Anita Defranc mu je čestitala, upitavši sve prisutne, pa i sebe: zašto je trebalo tako dugo vremena za to…
Ovo se zbilo nedavno u Los Anđelesu, na Petoj konferenciji „Žene i sport”, na kojoj je naša najbolja ritmička gimnastičarka svih vremena Milena Reljin predstavljala Olimpijski komitet Srbije (OKS). U hotelu „Meriot”, tik uz dom košarkaša Lejkersa „Stejpls centr”, moglo se čuti za tri dana niz upečatljivih predavanja i zapažanja o položaju žena u sportu. Reljinovoj se posebno dopala američka glumica Đina Dejvis:
– Bilo je zanimljivo čuti vrsne stručnjake iz celog sveta, iz oblasti biznisa, sporta, medija... Đina Dejvis je izazvala najveću pažnju iznoseći na slikovit i šarmantan način svoja iskustva iz sporta i koliko je on uticao na njen život i karijeru. Kad je snimala film „Telma i Luiz”, trener koji ju je spremao za tu ulogu, primetio je da je talentovana za sportove s metom, pa je počela da trenira streličarstvo. U tom sportu je kasnije stigla čak do polufinala prvenstva SAD.
Dejvisova je, pored ostalog, ispričala kako je zahvaljujući sportu od jedne nezgrapne devojčice postala uspešna i samouverena žena. Šest godina posle filma „Telma i Luiz” (1991), za koji je nominovana za Oskara za glavnu žensku ulogu i zahvaljujući kome je naučila da barata pištoljem, počela je da trenira streličarstvo, a već 1999. našla su u polufinalu nacionalnog šampionata. Na tom takmičenju cilj joj je bio da se plasira na Olimpijske igre u Sidneju 2000, ali nije uspela: zauzela je 24. mesto među 300 polufinalista.
Pored nje i Sebastijana Koua, dvostrukog olimpijskog prvaka na 1.500 m (Moskva 1980, Los Anđeles 1984), bilo je još niz zanimljivih govornika, a među njima i Žak Rog, predsednik Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK). Reljinova ističe da su odlasci na ovakve skupove važni, pre svega, zbog sticanja kontakata i razmene iskustava.
– Posebno je istaknuto da će na Igrama u Londonu žene prvi put nastupati u svim sportovima u kojima i muškarci i da ubuduće nijedan sport neće moći da postane olimpijski ukoliko ne uključuje i žene – naglašava Milena Reljin koja je osvajala peto i deveto mesto na olimpijskim igrama u višeboju (Los Anđeles 1984. i Seul 1988). – Moje mišljenje je da funkcije treba deliti prema stručnosti, a ne prema polovima, ali i da treba spremati žene za rukovodeće uloge. Ne treba po svaku cenu težiti nekakvim procentima, jer veći broj žena u upravljačkim strukturama neće sam po sebi garantovati napredak. Jedan muškarac možda može više da učini za ženski sport od jedne žene. Raduje me da kod nas ima dovoljno stručnih i sposobnih žena da budu lideri u sportu.
Na samitu u Los Anđelesu „lansiran” je još jedan slogan: Zajedno smo jači! To je poruka da je i u sportu potrebno povezivanje muškaraca i žena.
Ipak, uspeh Olimpijskih igara u Londonu ovog leta zavisiće, pre svega, od „lepšeg pola”. Kako je Kou naglasio, u menadžmentu Organizacionog komiteta nalazi se čak 54 odsto žena.