„Sadržaj materijala koji oduzmu od osoba osumnjičenih za internet pedofiliju, toliko je potresan da teško pada i policijskim službenicima da ih pregledaju”, kaže dr Vladimir Urošević, šef Odseka za suzbijanje elektronskog kriminala MUP-a Srbije. Samo u akciji „Armagedon”, protekle dve godine, uhapsili su i podneli krivične prijave za preko 50 osoba osumnjičenih za dečju pornografiju, a u prva četiri meseca ove godine „pridružilo” im se još sedam osumnjičenih. Zaplenjen materijal „teži” nekoliko desetina terabajta, a snimci svedoče o najrazličitijem zlostavljanju dece uzrasta već od dve godine.
Uhapšeni su se često branili rečima da nisu znali da je i posedovanje krivično delo. Među osumnjičenima za pedofiliju ima i onih koji su sporne snimke razmenjivali i prodavali, a neki su čak, zloupotrebom maloletnih lica, takve materijale i proizvodili, pojasnio je za „Politiku” Urošević i naglasio da zakon za ovakva krivična dela predviđa kaznu i do osam godina zatvora.
Na pitanje ko su pedofili, odnosno da li je moguće sastaviti jedinstven profil, naš sagovornik odgovara da je dosadašnja praksa pokazala su oni različitih godišta, imovinskog statusa i profesije... – Međusobno komuniciraju na zatvorenim forumima, na kojima poznanstva sklapaju razmenjivanjem fotografija i snimka zarad sticanja poverenja. Nije retkost da se takvi materijali prodaju, a cenu diktira dostupnost: oni snimci do kojih se lako dolazi pazare se za par desetina evra, a za one druge potrebno je mnogo više novca.
Do sada nije otkriven nijedan forum na srpskom jeziku, ali su na stranim otkriveni članovi iz Srbije – kaže Urošević.
Najpogodnija mesta za uspostavljanje direktnog kontakta sa maloletnim licima su čet sobe, Fejsbuk i druge socijalne mreže koje omogućavaju pedofilima da, koristeći lažne profile, stvore nestvarnu sliku o sebi i približe im se kako bi kasnije zloupotrebili njihovo poverenje. Naš sagovornik opisao nam je i način na koji oni prilaze deci na internetu. Naime, prvo se, koristeći njihovu naivnost, predstavljaju kao prijatelji, pokušavaju da otkriju njihove tajne i nude im podršku. Pokazivanje pravog lica počinje onog momenta kada žrtva načini prvu grešku – na primer, virtuelnom „prijatelju” pošalje svoju obnaženu fotografiju ili neki kompromitujući snimak.
– Tada počinju ucene. Krug zloupotrebe se širi, jer vrlo često pedofili preko interneta ulaze u društvenu grupu i izazivaju svađe među drugovima i drugaricama. Učestaliju komunikaciju, ali i praćenje kretanja deteta omogućavaju određene socijalne mreže koje su, osim na računarima, dostupne i na mobilnim telefonima – rekao je Urošević.
Najbolje oružje u borbi protiv internet pedofilije jeste prevencija. Najefikasniji je, smatra Urošević, uspostavljanje poverenja između roditelja i deteta, kao i dobra međusobna komunikacija. Savetuje naš sagovornik roditelje i da kompjutere i veb-kamere smeste u dnevne sobe, a monitore okrenu tako da budu dostupni njihovom oku. Kao tehničko „oružje” poželjno je koristiti filtere koji će onemogućiti prikazivanje određenih sadržaja, ali i servise i softvere koji pomažu roditeljima da zaštite dete.
– Treba poštovati i preporuke. „Fejsbuk”, recimo, savetuje da naloge ne otvaraju mlađi od 13 godina. Ukoliko roditelji primete da su deca zatvorena u sebe i uplašena, to treba da im bude znak da nešto nije u redu, posebno ako su im prethodno dozvolili da provedu mnogo vremena na internetu bez njihove kontrole. Treba imati poverenje u institucije i problem prijaviti na vreme. Mi smo tu i dužni smo da postupimo po svakoj prijavi, činila se ona bezazlenom ili ne. Virtuelno okruženje odraz je realnog sveta, jer iza svega stoji čovek – kaže Urošević.
On poziva decu da o ovakvim problemima ne ćute, jer sami neće uspeti da izađu iz takve situacije, a svaki dalji ulazak u komunikaciju sa zlim korisnicima interneta, samo je produbljivanje problema.
----------------------------------------------
Brinu i za bezbednost računarskih podataka
Odsek za suzbijanje elektronskog kriminala MUP radi od 2007. godine i nalazi se u sastavu Službe protiv organizovanog kriminala. Osnovna delatnost im je bezbednost računarski podataka: borba protiv računarskih virusa, sabotaža, prevara, neovlašćen pristup računarima i elekronskim mrežama...