Do pre samo nekoliko meseci ljudi u Pozorištu Timočke krajine „Zoran Radmilović“ nisu znali šta su to sprinkleri, drenčeri, vodene zavese, sistemi za odimljavanje. Kako se postavljaju sistemi za detekciju požara i dima, gašenje požara, protivpanična rasveta.
Koje su to najpoznatije firme koje se bave projektovanjem automatskih instalacija za dojavu i gašenje požara, izradom elaborata zaštite od požara i zonama opasnosti, konceptom zaštite od požara, naučnoj delatnosti sa praktičnom primenom, projektovanjem automatskih instalacija za dojavu i gašenje požara, detekcijom požara u ranim fazama ili šta je to minimizacija opasnosti od požara za prisutne ljude i objekat. A onda je početkom aprila, nakon tragedije u diskoteci „Kontrast“ u Novom Sadu u kojoj je smrtno stradalo šest mladih ljudi, u pozorište ušla protivpožarna inspekcija i ustanovila da ova ustanove kulture (jedino pozorište od Beograda do Pirota) ne ispunjava pojedine odredbe Zakona o zaštiti od požara. Posledica je bila zatvaranje zgrade za rad sa publikom.
U izveštaju koji je poslat Pozorištu Timočke krajine „Zoran Radmilović“ stoji da ova kuća, a nakon pregleda protivpožarnog stanja, ne poseduje zavesu koja bi fizički odvajala publiku od scene u slučaju požara, nema sistem za odimljavanje, nema vodene rasprskivače koji bi automatski nakon pojave gasili vatru u pojedinim delovima zgrade i još nekoliko preventivno-tehničkih mera koje bi po Zakonu morala da ispunjava.
„Ceo sistem koji bi trebalo instalirati, radi se o ukupno sedam projekata koje je uradila renomirana firma ’Cepting’(’Cepting’ je učestvovao u izgradnji Luke Bar, Aerodroma ’Beograd’, Podzemne stanica ’Vukov spomenik’, Tržnog centar ’Merkator’, Hale sportova ’Limes’ na Novom Beogradu, Stadiona Crvene zvezde npr.), vredi više od 20 miliona dinara. Najobimniji je sistem za odimljavanje koji bi trebalo postaviti iznad scene i pozorišne sale, a težak je nekoliko tona“, kaže Vladimir Đuričić, upravnik ove kuće. „Mi te pare nemamo i pokušaćemo u saradnji sa ljudima iz MUP-a da korigujemo projekte kako bi postavljeni uslovi bili zadovoljeni, a cena niža”, kaže Đuričić i dodaje da postoje uveravanja od gradskih vlasti, posebno od gradonačelnika Boška Ničića, da će grad učiniti sve sa svoje strane kako bi pozorište rešilo ovaj, kako sad izgleda, veliki problem.
„Ukoliko se to ne dogodi Pozorište Timočke krajine ’Zoran Radmilović’ može da stavi katanac na vrata. Za 20 miliona dinara može se napraviti novo pozorište iz temelja. Zato ćemo pokušati da taj iznos maksimalno korigujemo”, kaže Đuričić.
U novembru bi trebalo da budu održani i 21. Dani „Zorana Radmilovića“. Iako je pozorište intenzivno radilo sve vreme na rešavanju ovog problema, zbog procedure, izrade projekata, njihove revizije i svega ostalog što je bilo neophodno ispuniti, obezbeđenja novca pre svega (najvećim delom iz gradskog budžeta i od sponzora, ali ni izbliza ne 20 miliona dinara koliko je neophodno po prvobitnim projektima) uveliko se kasni sa raspisivanjem tendera, odabira izvođača radova i realizacijom ugradnje protivpožarne zaštite.
Kako nema nikakvih izgleda da sve bude urađeno do 9. novembra kada bi Dani trebalo da počnu, iz pozorišta su uputili molbu za izdavanje privremene dozvole Odseku za preventivnu zaštitu Odeljenja za vanredne situacije Policijske uprave u Zaječaru. „Uvereni smo da ćemo dozvolu dobiti jer ćemo obezbediti takve preventivne mere protivpožarne zaštite, u saradnji sa svim službama u gradu, da nikakav incident neće biti moguć“, kaže Vladimir Đuričić i pita se da li je moguće da sva pozorišta u državi koja nisu zatvorena, svi domovi kulture, svi prostori u kojima se radi sa publikom imaju drenčere, sisteme za odimljavanje, detekciju požara i dima, gašenje požara i da li znaju šta je to protivpanična rasveta i vodena zavesa?