Triler „Argo”, Bena Afleka, proglašen je za najbolji film na 85. dodeli Oskara, koja je preksinoć održana u Los Anđelesu. Ovom filmu, o spasavanju američkih talaca u Iranu 1979, pripali su i Oskari za montažu i adaptirani scenario (Kris Terio).
Na opšte iznenađenje prisutnih, pri uručenju najvažnije nagrade – za film 2012, pored glumca Džek Nikolsona, koji je bio na bini, putem video-linka u ceremoniju se uključila prva dama SAD Mišel Obama, koja je u Beloj kući otvorila kovertu i saopštila da je „Argo” – najbolji film. Ovo je bio prvi put da predsednik ili prva dama učestvuju u dodeli nagrada Američke filmske akademije.
Posle histeričnog govora uz suze, po osvajanju Oskara, producent, reditelj i glumac Aflek (40) izjavio je da je priča o izostanku njegove nominacije za režiju bila preuveličana. Podsetio je na nekoliko reditelja koji su takođe bili zanemareni: „Naravno da sam razočaran, ali pogledajte ko sve nije nominovan: Pol Tomas Anderson, Ketrin Bigelou, Tom Huper, Kventin Tarantino, reditelji kojima se divim.”
Aflek se tako sa Oskarom za „Argo” i drugim priznanjima vratio u holivudski „mejnstrim” iz koga je ispao posle niza nekvalitetnih filmova i neslavne veze sa Dženifer Lopez.
Očekivano, priznanje za glavnu mušku ulogu pripalo je Danijelu Dej Luisu, za tumačenje lika 16. predsednika SAD, u drami „Linkoln”. Luis je tako ušao u istoriju kao jedini glumac do sada koji je osvojio tri Oskara, sva tri za glavne uloge (slavio je za role u dramama „Moje levo stopalo” i „Biće krvi”). Ipak, glumači rekord pripada Ketrin Hepbern, koja je osvojila četiri statuete, sve za glavne uloge.
Glumački Oskari: Danijel Dej Luis, Dženifer Lorens, En Hatavej i Kristof Valc (Foto Fonet)
Za glavnu žensku ulogu nagrađena je Dženifer Lorens za melodramu „U dobru i u zlu”, koja se, izlazeći na binu da primi nagradu, saplela, što je nije omelo da tokom govora konkurentkinji iz filma „Ljubav” Emanueli Rivi čestita 86. rođendan koji je slavila prekjuče.
Među epizodistima, slavili su En Hatavej za rolu Fantine u mjuziklu „Jadnici” i Kristof Valc za ulogu u „Đangovoj osveti”, kojem je ovo drugi Oskar za epizodu, posle „Prokletnika”, takođe u režiji Kventina Tarantina. I Tarantino je preksinoć osvojio drugog Oskara: posle statuete za originalni scenario za „Petparačke priče”, nagrađen je za predložak „Đangove osvete”.
Stivenu Spilbergu, koji je važio za favorita za režiju „Linkolna”, izmakao je Oskar za reditelja. Nagrađen je Ang Li za umeće u filmu „Pijev život 3D”, kojem su pripale nagrade za originalnu muziku, fotografiju i vizuelne efekte. I Liju je ovo drugi Oskar, posle režije filma „Planina Broukbek”, za koji je nagrađen 2006.
Austrijska drama „Ljubav” proglašen je za najbolji strani film, „Hrabra Merida” za animirani film, a „Searching for sugar man”, o muzičkoj folk legendi Rodrigezu, za najbolji dokumentarac.
„Jadnici” su nagrađeni i za šminku i miks zvuka, „Linkoln” i za scenografiju, dok su u kategoriji montaža zvuka nagrađeni autori dva filma – „00.30 – tajna operacija” i „Skajfol”, što se poslednji put dogodilo 1994, kada su, zbog izjednačenog broja glasova članova akademije, dva dela dobila Oskara za kratki igrani film.
Najbolji kostimi su u drami „Ana Karenjina”, a kako se i očekivalo, za pesmu „Skajfol” iz istoimenog filma o agentu 007, Adel je nagrađena za originalnu pesmu.
Voditelj ceremonije bio je komičar Set Mekfarlen, koji se često neprimereno šalio, ali pored mnogih kojima se njegov humor nije svideo, uspeo je da nasmeje i uvek ozbiljnog glumca Tomi Li Džonsa.
-----------------------------------------------
Austrija slavi oskarovce
Austrija je veoma ponosna na uspeh tamošnjeg reditelja Mihaela Hanekea i glumca Kristofa Valca, koji su slavili na dodeli Oskara, za najbolji strani film – „Ljubav”, odnosno za sporednu ulogu.
Predsednik Austrije Hajnc Fišer je ocenio da je reč o „izvanrednom uspehu za austrijsku filmsku industriju” i naglasio da je ovo dokaz da je Austrija proteklih godina postala svetski priznata filmska zemlja. Prema rečima ministra kulture grada Beča Andreasa Mailat-Pokornog, „Haneke je osvojio Olimp”, dodajući da osvajanje Oskara predstavlja krunu njegovog dugogodišnjeg rada.
-----------------------------------------------
Povratak klasičnog glamura
Najvažniji datum na crvenom tepihu, dodela Oskara, protekao je ove godine u znaku haljina koje predstavljaju povratak klasičnog glamura. Boje su uglavnom bile mirne, osim nekoliko vatreno crvenih i kraljevsko plavih.
Dame koje su kući odnele pozlaćenu statuetu opredelile su se za nežne nijanse pudera, koje su već nekoliko sezona neizbežne na ovakvim događajima.
Dženifer Lorens proglašena je za najbolju glumicu, ali joj se u Dolbi teatru dogodila nezgoda – saplela se o porub raskošne „Diorove” puder-roze haljine kada je krenula po nagradu, a pre samo nekoliko nedelja na sličnoj dodeli doživela je da joj se deo haljine, takođe „Diorove”, raspara na sred sale. Posle se za žurku „Veniti fera” presvukla u udobniju svetlucavu kreaciju Kalvina Klajna.
Nezgoda Dženifer Lorens na dodeli Oskara (Foto Rojters)
En Hatavej je nosila „Pradinu” haljinu koja je privlačila pažnju sečenjem na grudima, pa su društvene mreže brujale o „Eninoj bradavici”, slično kao prošle godine o „Andželininoj nozi” (Džoli je tada imala duboko izrezanu haljinu). Zvezdi „Jadnika” su mnogi zamerili da je premršava, zaboravljajući da je za ovu ulogu morala da oslabi 12 kilograma.
Modni duel na crvenom tepihu preksinoć su vodile kuće „Armani” i „Dior”. Armani je obukao Džesiku Čestejn, Naomi Vots i malu Kvuvenzen Volis, dok je u „Dioru” osim Lorensove blistala i Šarliz Teron.
Glumice starije generacije privukle su pažnju hrabrim izborom boja. Džejn Fonda (76) se pojavila u žutoj „Versače” kreaciji, dok je Sali Fild nosila koralnocrvenu haljinu s potpisom kuće „Valentino”. Modni kritičari su bili impresionirani elegancijom francuske glumice Emanuele Rive (86). Zvezda najboljeg stranog filma „Ljubav” nosila je „Lanvenovu” kreaciju.
Ejmi Adams u haljini Oskara de la Rente (Foto Rojters)
Primećene su i šljašteće haljine sa štrasom i šljokicama, kakve su nosile Nikol Kidman, Hale Beri, Naomi Vots i Stejsi Kibler. Kiblerovu je obukao Naim Kan, dizajner toalete u kojoj je prva dama SAD Mišel Obama proglasila dobitnika Oskara za najbolji film. Kreacije kuće „Aleksandar Mekvin”, koju je nosila Amanda Sejfrid, pravljena je tri meseca, dok je Helen Hant nosila ekološku haljinu iz lanca „Ejč end em”, a uz nju nakit vredan 700.000 dolara.
Haljine sa perlama takođe su bile čest prizor na crvenom tepihu i nosile su ih brojne zvezde, od Sandre Bulok i Adel do Rene Zelveger, Ketrin Zite Džons i Kvin Latife. J. J. K.