Tri meseca kasni uplata za penziono i zdravstveno osiguranje koje gradska vlast nadoknađuje samostalnim umetnicima. Poreska uprava sada od umetnika traži da isplate nastalo dugovanje iz svog džepa ili im sledi zaplena imovine i blokada računa.
„Samostalni umetnici i ranije su dobijali opomene od Ministarstva finansija, pa novi plavi koverat za nas nije ništa novo, već regularno stanje”, kaže Ljiljana Škaljac, član Udruženja likovnih i primenjenih umetnika Srbije, i dodaje:
– Poreskoj upravi mi napišemo objašnjenje da nam kasni uplata od grada za doprinose, i do sada nismo snosili nikakve posledice. Poreska uprava juri nas, a mi jurimo gradsku vlast koja obaveze izmiri u januaru ili februaru sledeće godine. Samostalni umetnici nisu sami sebi dali taj status, već im je zakonom propisano da im država plaća zdravstveno osiguranje i minimalac za penziju.
U Beogradu ima 1.800 samostalnih umetnika, što je oko 90 odsto ukupnog broja samostalaca. Svaki samostalni umetnik 15. februara Poreskoj upravi podnosi dokaze o svojim prihodima iz prethodne godine, a umetnička udruženja svake četvrte godine proveravaju koliko dela je umetnik realizovao. Moguće je da umetnik nema prihod te godine, jer mu nisu isplaćeni honorari, ali je imao umetničku aktivnost. Grad mu plaća doprinose, i to 92.000 dinara godišnje. Ukoliko je ostvario zaradu veću od 440.000, umetnik plaća razliku koja mu se izračuna.
– Kako gradska vlast kasni sa uplatom doprinosa, kao što je sada slučaj, samostalci ne mogu da idu na lekarske preglede. Ukoliko imate bračni par umetnika, oni će imati problem kako da plate zdravstveno osiguranje za decu. Tu je najrigoroznija opština Palilula koja umetniku nalaže da donese potvrdu iz Poreske uprave da su izmireni doprinosi, dok fondovi zdravstva već znaju da grad kasni sa uplatom i tolerišu dug tako što im overavaju knjižice. Grad je platio doprinose do septembra, a Poreska uprava nas goni zbog neplaćena prethodna tri meseca – ističe Ljiljana Škaljac.
Kako život samostalnog umetnika izgleda u praksi, objašnjava fotograf Vukica Mikača:
– To što nam plaćaju doprinose jeste jedina pomoć koju samostalni umetnik ima od države. Umetnici su na ivici bede i moraćemo u protest. Kad treba da se promoviše zemlja, prvo zovu umetnike i sportiste, a kada treba da uzvrate, udaraju nas ciglom u glavu i traže da platimo ono što država treba da plati nama. Zato pitam, dokle će samostalne umetnike da izdržavaju roditelji, čak i kada su mrtvi! Radimo na ivici gladi, besplatno, u bedi, i država mora da uvede poreske olakšice firmama koje podstiču umetnike.
Duško Paunković, prevodilac i predsednik Saveta za kulturu, koji je pokrenulo ovo pitanje, kaže da se samostalcima doprinosi plaćaju poslednjih 50 godina, i da ovaj status i povlastice postoje u svakom društvu.
– Jednu kulturu ne mogu da predstavljaju samo institucije. Kojoj instituciji pripadaju Ivo Andrić i Emir Kusturica. Država ne može bez samostalnih umetnika jer nigde ne postoji radno mesto: pisac, slikar, književni prevodilac. U Sloveniji samostalni umetnici dobijaju penziju kao da su bili direktori, a naši umetnici dobiju minimalac, kao da su čistači – kaže Paunković dodajući da se gradska vlast i Ministarstvo kulture uvek dogovaraju da se otpišu nastala dugovanja umetnicima, što Ministarstvo finansija nije radilo još od 2003. godine. Paunković dodaje da većina gradova u Srbiji inače ne isplaćuje doprinose umetnicima. Kragujevac će započeti ovu praksu 2014, Valjevo već uplaćuje, Pančevo i Niš se spremaju da počnu, a u Subotici grad nema obavezu da izmiruje doprinose samostalcima, tako da umetnici van Beograda sami plaćaju ove dažbine.
Naši sagovornici slažu se da se samostalci svake godine nađu „između čekića i nakovnja”, a Ivona Rajačić-Barandovski iz Koordinacionog odbora umetničkih udruženja smatra da je ovde reč o vrzinom kolu.
– Grad prebacuje lopticu na državu, država na grad i niko se ne meša u svoj posao. Poreska uprava često ne uknjiži neke uplate i nastaju rupe i dugovi, a u Ministarstvu kulture samo ponavljaju kako nema para– kaže ova istoričarka umetnosti.
Savet za kulturu nalaže da se ovo pitanje reši sistemski i predlaže izmene zakona o budžetskom sistemu, a iz Ministarstva kulture „Politici” je rečeno da će o ovom pitanju „komunicirati sa Savetom za kulturu institucionalnim putem, a ne putem medija”. Iz Ministarstva finansija nismo dobili odgovor do zaključenja broja.
Mirjana Sretenović