Kompaniji „Gugl” trebalo je više od dve i po godine da dvoje urednika i portparola sajta „Vikiliks” obavesti da je kompletan sadržaj njihove elektronske pošte predat američki vlastima. Zbog toga su se advokati sajta poznatog po objavljivanju poverljivih dokumenata američkih diplomata, pismom obratili direktoru „Gugla” Eriku Šmitu od kojeg traže da im dostavi sve digitalne tragove koji su predati Ef-Bi-Aju. Pravni zastupnici „Vikiliksa” navode da je „Gugl” ovim postupkom korisnicima uskratio mogućnost da slobodu, pravo na privatnost i udruživanje zaštite od nedozvoljenog nadzora. Pitaju, takođe, i da li je najveći svetski pretraživač učinio bilo šta u pokušaju da spreči izvršenje ovog sudskog naloga i da li je sličnih zahteva bilo i kasnije.
„Gugl” je ovo učinio u martu 2012. godine postupajući po nalogu federalnog suda, a kako piše „Gardijan”, nalog je verovatno bio deo istrage protiv „Vikiliksa” koju su pokrenule američke vlasti.
Jedna od urednica „Vikiliksa”, čije je mejlove „Gugl” prosledio Ef-Bi-Aju, inače britanska državljanka, kaže da joj je muka kad pomisli na to da je neko čitao njenu privatnu poštu uključujući i reči kojima je tešila majku zbog smrtnog slučaja u porodici.
Podaci koje je „Gugl” predao američkim vlastima obuhvataju primljene i poslate mejlove, one spremljene za slanje, adrese sa kojih su dolazili, vreme i datum slanja, obrisanu poštu, kao i druge podatke o aktivnostima ovo troje ljudi na internetu.
Predstavnici „Gugla” rekli su ovim povodom za „Gardijan” da neće komentarisati pojedinačne slučajeve i da poštuju zakon kao i svaka druga firma. Kao razlog za bezmalo trogodišnje ćutanje naveli su da im je, zbog istrage, bila nametnuta zabrana da o ovome obaveste korisnike.