subota, 19.09.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
nedelja, 22.02.2015. u 19:08 Toma Todorović

Zvezda odbranila Kup

Niš – Posle puna četiri dana velikih borbi na završnom turniru Kupa u Radivoja Koraća u niškoj sportskoj dvorani Čair, spuštena je zavesa na veoma uspešno organizovanu sportsku manifestaciju. Beogradska Crvena zvezda slavila je veliku pobedu protiv Mega Leksa iz Sremske Mitrovice rezultatom 80:74 (16:21, 19:21, 24:15, 21:17), i po drugi put uzastopno osvojila trofej koji nosi ime legendarnog i nezaboravnog Žućka.

Pehar KSS i zlatne medalje osvajaču Kupa Radivoja Koraća i srebrne medalje košarkašima i stručnom štabu Mega Leksa uručili su predsednik KSS Dragan Đilas i gradonačelnik Niša Zoran Perišić. Pehar KSS u trajno vlasništvo Crvenoj zvezdi predao je legendarni Borivoje Stanković, počasni predsednik KSS. Za najboljeg igrača finalne utakmice proglašen je kapiten Crvene zvezde Luka Mitrović.

Kao i lane u finalu u Beogradu Crvena zvezda i Mega Leks odigrali su zanimljiv i dosta neizvestan meč. Susret je počeo u znaku Mega Leksa. Mitrovčani su poveli sa 8:3 u 3. minutu, ali su Zvezdini igrači brzo izjednačili na 10:10 (5. minut). Nisu, međutim uspeli i da pređu u vođstvo. Mitrovčani su ponovo ostvarili prednost od 18:14 i potpuno neočekivano, ali zasluženo prvu četvrtinu su dobili sa 21:16. Skoro svih deset minuta ovog dela susreta proteklo je u znaku mladog Zagorca iz ekipe Mega Leks.

I na početku druge četvrtine ekipa trenera Dejana Milojevića igra veoma sigurno i u 12. minutu dolazi do prednosti od devet poena – 25:16, a već tri minuta docnije bilo je samo jedan poen razlike za Mitrovčane (29:28). Igrači u „crveno-belim“ dresovima su posle tajm auta i kritika trenera Radonjića zaigrali mnogo bolje, odnosno kako se od njih i očekivalo, ali na žalost njihovih pristalica samo na kratko... U tim trenucima samo je Jaka Blažič bio svetla tačka u ekipi Zvezde. Od 15. do 19. minuta Mega Leks pravi neverovatan skor od čak 10:2 i ponovo je na „plus 9“. Ni to kao da nije osvestilo košarkaše Zvezde – na 25 sekundi pre kraja druge četvrtine je 42:32, i samo zahvaljujući „trojki“ Vilijamsa u poslednjim trenucima ove deonice ta prednost smanjena je na „minus 7“ – posle 20. minuta igre bilo je 42:35 za Mega Leks.

Da neće dozvoliti iznenađenje Zvezdini igrači pokazali su u prva četiri minuta drugog poluvremena. Već u 25. Uspeli su da prestignu Mega Leks i povedu sa 45:44, a potom su, iako je ekipa iz Sremske Mitrovice opet povela (52:49), potpuno preuzeli igru – posle odlične igre Mitrovića u napadu i uspešne akcije Kalinića izjednačili su na 54:54, a potom pogotkom za dva i još jednom „trojkom“ poveli sa 59:54 (28. minut). Do kraja treće četvrtine samo se Miljenović upisao u strelce – postigao je pogodak za dva poena i bio uspešan u dodatnom bacanju i „crveno-beli“ su na pauzu otišli svojim vođstvom od 59:57.

U poslednjem delu meča vodila se divovska borba uz veliki broj atraktivnih poteza, koje su ljubitelji košarke aplauzom pozdravljali na otvorenoj sceni. Zvezda je povela sa 63:57, zatim pogađa Jović „trojku“, ali i Miljenović takođe „trojkom“ smanjuje prednost. U 34. minutu je 68:68, a onda Mega prelazi u vođstvo (70:68)...

Ipak, opet na scenu, posle dva neuspešna pokušaja Kalinića, stupa Jaka Blažič, odmah za njim pogađa i Boban Marjanović i Zvezda na četiri i po minuta ponovo vodi – 75:72 (38. minut). U samom finišu, u poslednjih 1,55 minuta utakmice, najpre igrači Mege greše, ali greškom uzvraćaju i „crveno-beli“. U narednom napadu, na minut i 16 sekundi pre kraja prava drama – Miljenović pogađa za dva poena i smanjuje na 74:75. Ovaj košarkaš izborio je dodatno bacanje, međutim, promašuje, ali njegovi saigrači hvataju loptu i Mega ima napad za vođstvo. Ali, i novi promašaj Mitrovčana, dok na drugoj strani Kalinić koristi oba slobodna bacanja – 77:74 je za Crvenu zvezdu. Na semaforu je samo 18 sekundi do kraja i posle promašaja Zagorca „crveno-beli“ imaju napad, a posle faula Jaramaza nad Kalinićem i dva nova slobodna bacanja. Kalinić jedno pogađa – 78:74 za Zvezdu, a posle promašaja Mitrovčana u napadu i faula, bacanja i za Mitrovića i kraj – 80:74, Zvezda e osvojila Kup Radivoja Koraća.

Hala Čair. Gledalaca oko 5.000. Sudije: Jovčić, Belošević i Nikolić (svi iz Beograda).

CRVENA ZVEZDA: Vilijams 14, Rebić, Dangubić, Mitrović 21, Lazić, Blažič 7, Kalinić 17, Marjanović 10, Tejić, Dženkins 4, Jović 3, Cirbes 4.

MEGA LEKS: Kešelj 5, Krstić 14, Đoković, Jaramaz, Veljković, Miljenović 21, Jokić 18, Simović, Zagorac 10, Simeunović, Nikolić 2, Musli 4.

Priznanja povodom 50. nacionalnog kupa

Domaćin i organizator KK Konstantin odao je posebna priznanja povodom 50. po redu odigranog nacionalnog Košarkaškog kupa Srbije u poluvremenu finalne utakmice vredne umetničke slike uručene su Borislavu Stankoviću, kao i Đorđu Koraću, rođenom bratu legendarnog Žućka, Draganu Đilasu predsedniku KSS, Saši Đorđeviću selektoru reprezentacije Srbije i Dejanu Tomaševiću.