Josip Broz Tito preminuo je na današnji dan, 4. maja 1980. u Ljubljani, a sahranjen je u Beogradu 8. maja. Bila je to pogrebna svečanost bez pandana, na koju je stiglo 211 delegacija iz 128 država.
Od njegovog odlaska na lečenje na samom početku 1980, u obaveštajnom centru u ondašnjoj Palati CK SKJ, današnjem tržnom centru ,,Ušće”, čekalo se samo na jednu poruku iz Ljubljane: ,,Utakmica je počela”, što je bila šifra kojom se saopštava da je preminuo.
Kada je vest obelodanjena, kod mnogih je izazvala šok, valjda i zato što su verovali da je Tito besmrtan. Pokrenut je besprekoran mehanizam pogrebne svečanosti a do jutarnjih sati 8. maja stotine hiljada građana Jugoslavije došlo je u Skupštinu SFRJ, gde je bio položen kovčeg, da oda poštu preminulom.
Pedeset svetskih televizijskih mreža direktno je prenosilo ispraćaj Titovih posmrtnih ostataka do Kuće cveća, u krugu Užičke 15 na Dedinju, gde je sahranjen po izričitoj želji.
,,Tito bi bio veliki čovek i da nije imao vlast”, svojevremeno je konstatovao Henri Kisindžer, iz čega se može zaključiti da je bio još veći zato što je vlast imao.
Ali, ne samo to. Tito je vlast voleo, a pogotovo je voleo apsolutnu vlast.
U svojevremenom razgovoru za ,,Politiku”, koji sam vodio s Vladimirom Dedijerom povodom njegovog rada na ,,Prilozima za biografiju Josipa Broza Tita”, Dedijer je kao glavno postavio ,,pitanje Titovog odnosa prema vlasti”.
,,Osnovna Titova greška je to što je mislio da će večito vladati. Ovo nije proizvoljno tvrđenje. Baš u tom tonu on je govorio prilikom našeg poslednjeg razgovora 1. novembra 1978. godine, u prisustvu mog sina Marka. Pričao je tako kao da će večito živeti. Pominjao je i dva svoja strica za koje je tvrdio da su živeli 102 i 103 godine”, svedočio je Dedijer.
U torbi je tada imao genealoško stablo domaćina, u kome su pominjani i Titovi stričevi. Jedan je živeo 72 a drugi 73 godine.
Na pitanje potpisnika zašto je Tito stričevima dodao po toliko mnogo godina, Dedijer je odgovorio:
,,Mislim da je razlog tome njegova velika ljubav prema vlasti, pogotovo prema apsolutnoj vlasti kakvu je imao. Zbog nje je i sve svoje potencijalne naslednike, jednog po jednog, postepeno uklanjao. To je jedna krupna istorijska činjenica a mlađi istoričari će utvrditi koliko je ovo tačno”.
Od onda do danas prošlo je mnogo vremena, ali i dalje čekamo na vredne, kvalitetne istoriografske studije o Josipu Brozu Titu, njegovom životu i vladanju, pogotovo studije koje bi njegove državničke i političke poteze smestili u koordinate međunarodnih odnosa u 20. veku, u vreme Drugog svetskog rata i potom u hladnom ratu.
Dug period Titove vlasti naravno da je praćen mnogim kontroverzama, ali je interesantno da se on nije bojao vage istorije. Tvrdio je da će i o njemu i o učincima njegove generacije sud dati tek istorija i buduća pokolenja, pri čemu je jasno da je smatrao kako će taj sud biti povoljan.
Tito možda nije prezao od suda istorije, ali je činjenica da se o njegovom mestu u istoriji ne može suditi ni po meri provincijske pameti ni po meri faraonskog obogotvoravanja.