Predlog zakona o rudarstvu i geoloških istraživanja, između ostalog, garantuje svim privrednim subjektima da će, ako se na kraju njihovog istraživanja u koji su uložili novac pokaže da postoji razlog za početak eksploatacije, ostvariti svoje pravo na nju, rekao je Aleksandar Antić, resorni ministar, predstavljajući ovaj akt u Skupštini Srbije. On ttvrdi da je nova rešenja privući investitore, a opozicija da se „davanjem suviše dugog roka za istraživanje parcijalni interesi pojedinih kompanija stavljaju iznad nacionalnih.”
Objašnjavajući predložena rešenja, ministar Antić je kazao da je veoma važno da „oni koji uđu u proces istraživanja znaju da će, ako ispune sve uslove, dobiti eksploataciono pravo, a upravo je to važno, jer se radi o ulaganju višemilionskih suma u istraživanja.” Prema njegovim rečima, zakonom se definišu sirovine od strateškog značaja za Srbiju, a to su, pored nafte, gasa i uglja i rude bakra i zlata. On je dodao da se uvode i borati i litijum. Antić je kazao da se zakonom lokalnim samoupravama oduzima poverena delatnost da izdaju odobrenja iz oblasti rudarstva i da se potpunije definiše postupanje sa napuštenim rudnicima i rudarskim objektima, koji su nastali do stupanja na snagu ovog zakona. On je naveo da postoje problemi sa brojnim jalovištima koja ostaju, a o kojima se niko ne brine, te da će ubuduće nosilac eksploatacije imati znatno veće obaveze prema životnoj sredini.
Antić je rekao da ovaj „zakon briše obavezu plaćanja naknade za eksploataciju geotermalnih izvora radi davanja dodatnog podsticaja da se ti potencijali Srbije stave u funkciju.” Prema novim rešenjima predviđen je „akt kojim se određuje način plaćanja naknade za korišćenje mineralnih sirovina, a predviđeno je da oni koji imaju određena dugovanja, mogu da ih plate na rate, odnosno da naprave reprogram..”
(Foto D. Jevremović)
Zoltan Pek (SVM) rekao je da je zakonom definisana dozvoljena površina istražnog prostora za izvođenje primarnih geoloških istraživanja i da je najviše kritike u javnoj raspravi bilo na to što je za istraživanje nafte i gasa predviđena površina od pet hiljada kvadratnih kilometara, jer je u zemljama EU mnogo manja, u Rumuniji je čak pet puta manja. Pek je rekao da to i ne mora biti toliko sporno, ako se ograniči broj koncesija koje jedna firma može dobiti kako se ne bi stvorio monopol. On je naveo da rudna renta ostaje sedam odsto, ali da se menja raspored prihoda. On je najavio i amandmane koji se odnose na rudnu rentu u tri opštine u Vojvodini u kojima se eksploatiše nafta, ali je ministar Antić rekao da oni ne mogu biti prihvaćeni, jer je u republički budžet već uračunat taj prihod.
Marko Đurišić (SDS) rekao je da je zakon toliko loš da ga treba povući, jer će on, između ostalog, „smanjiti broj zaposlenih u rudarstvu i prihod države od eksploatacije rudnih bogatstava, a dovešće do bogaćenja pojedinaca, stranih kompanija i domaćih tajkuna.” Đurišić je dodao:„Neposredno pošto se jedan tajkun uključio u propagandnu mašineriju vlade, u skupštinu dolazi zakon koji njemu odgovara, mislim, naravno, na Miroslava Bogićevića.”