Muzej PTT, koji se nalazi u Majke Jevrosime 13, započinje seriju predavanja o istoriji pošte i PTT saobraćaja pod nazivom „Kultura putem pošte”. Na prvoj tribini, sutra u 19 časova, biće predstavljena video prezentacija stripa „Prenošenje poruka kroz vekove” Dragana Bosnića, profesora na Visokoj školi SPC za umetnost i konzervaciju, na kojoj će biti reči o komunikaciji kroz istoriju – od glasnika koji je prenosio poruke, pisama, telegrafa, telefona, do današnjih dana.
Dragan Bosnić kaže da je u strip uvrstio i predmete putem kojih se nekada odvijala komunikacija, kao što su afrički bubnjevi koji i danas prenose vesti velikom brzinom u određenim plemenima. Korišćenje predmeta u cilju sporazumevanja bilo je uobičajeno i kod drugih naroda, i to ne samo za najavu rata i sklapanje mira, već i u svakodnevnom životu. Tako se u stripu navodi srpski običaj da se na dan slave na kući istakne barjak koji znači poziv svakom prolazniku da svrati i da se počasti...
Današnja komunikacija tehnološki je unapređena, ali ona osnovna, kako smatra Željko Sarić, kustos PTT muzeja, kao što je pisanje pisama gotovo je zaboravljena aktivnost.
Pojavom elektronske pošte došli smo do toga da nikada nismo videli rukopis onoga ko nam piše
– U Muzeju ćemo da osmislimo serijal unikatnih koverata i papira, umetnički oslikanih, sa ornamentikom srpsko-vizantijske tradicije, na primer, što će ljudi poželeti da imaju kao uspomenu. Mogli bismo da pokrenemo i konkurs gde ćemo izabrati najlepši rukopis. U svakom slučaju, treba ići na to da se najšira javnost vrati pisanju pisama, čime se vraćaju i prisnost, bliskost, unosi nova draž – smatra Željko Sarić, i dodaje da smo sa pojavom elektronske pošte došli do toga da nikada nismo videli rukopis onoga ko nam piše.
– Kolege iz Istorijskog arhiva Srbije kažu da se najbolje čuvaju dokumenta koja su na papiru i mikrofilmu, a da ona na disketi ili di-vi-diju nisu toliko trajna. Papir može da se čuva i više generacija – ističe Sarić. Prema njegovim rečima, sledeće godine PTT Muzej obeležiće 160 godina od rođenja Nikole Tesle, oca telekomunikacija, i 150 godina od štampanja prve srpske poštanske marke na kojoj je bio lik kneza Mihaila Obrenovića.
Fond PTT Muzeja čine kulturna dobra iz oblasti poštansko-telegrafsko-telefonskog saobraćaja. Među najznačajnijim eksponatima muzej sadrži Morzeove, Bodoove i Hjuzove telegrafske aparate, uređaj za prenos slika – belinograf, razne tipove teleprintera, induktorske telefonske centrale, i kolekcije domaćih i stranih poštanskih maraka. Ulaz u muzej je slobodan.