Slavine u tri obrenovačka sela – Skela, Ratari i Ušće, koja se pijaćom vodom snabdevaju iz fabrike u Bariču, biće suve sve dok dragocena tečnost u slivu Kolubare ne bude ispravna i koncentracija amonijaka ne bude smanjena, potvrdio je Miroslav Čučković, predsednik opštine Obrenovac. Fabrika za preradu vode u Bariču isključena je iz sistema u nedelju oko 14 sati, pošto je redovnom analizom u sirovoj vodi otkriveno pet puta više amonijaka nego što je dozvoljeno. Gradski i opštinski čelnici tvrde da zdravlje Obrenovčana nijednog trenutka nije bilo ugroženo i da je fabrika u Bariču, koja se nalazi nizvodno od zagađenja, preventivno zatvorena.
Žitelji Skele, Ratara i Ušća vodom se sada snabdevaju iz cisterni, a do ostalih Obrenovčana voda stiže iz druge fabrike u Zabrežju iz reni bunara na Savi i ona je, tvrde nadležni, zdravstveno i bakteriološki ispravna za piće.
Ivan Ilić, direktor obrenovačkog JKP „Vodovod i kanalizacija”, potvrdio je da je koncentracija amonijaka u sirovoj vodi iznosila 0,78 miligrama po litru.
– Pošto se rade fizičko-hemijske analize na svaka četiri sata, problem je odmah uočen i preduzete su sve neophodne mere – rekao je Ilić.
U Gradskom zavodu za javno zdravlje sumnjaju da je razlog povećanog nivoa amonijaka u Savi i Kolubari naglo otopljenje snega koji se veoma brzo slio u reke i doneo sa sobom „procedne” vode koje su isprale tlo.
– To znači da je verovatno sa poljoprivrednih zemljišta sprano organsko đubrivo koje je bilo bačeno na njive. Da se ne bi rizikovao kvalitet vode, obustavljena je proizvodnja u pogonu Barič. Mi obavljamo vanredne analize vode za piće iz obrenovačkog vodovoda. Treba napomenuti da je beogradski vodovodni sistem odvojen od Obrenovca i da tu nisu primećene povišene vrednosti amonijaka u vodi – ističe dr Dragan Pajić, specijalista higijene u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Nikola Nikodijević, predsednik Skupštine grada, istakao je da se još pouzdano ne zna tačan uzrok povećanje koncentracije amonijaka, ali da je najvažnije da život i zdravlje građana nisu, niti će biti ugroženi.
– Prve analize pokazuju da je nivo amonijaka u Kolubari u toku noći pao sa 0,78 na 0,5, što znači da se količina amonijaka smanjuje – kaže Nikodijević dodajući da situacija nije dramatična i da je fabrika u Bariču zatvorena iz predostrožnosti.
– Kada budemo sigurni da je voda ispravna, da nema opasnosti po zdravlje građana, fabrika u Bariču će biti puštena u rad – naglasio je Nikodijević uz ocenu da je najvažnije da većina Obrenovca, odnosno 27 sela i centar grada, ima vodu.
Goran Vesić, gradski menadžer, potvrdio je da je grad dao nalog da se izvrši inspekcijska analiza uzvodno od Save i Kolubare i da se utvrdi zbog čega se pojavio višak amonijaka.
– Kada budemo znali uzrok, javnost će biti obaveštena i biće pokrenuti postupci u skladu sa zakonom. Ako je uzrok nizak vodostaj i septičke jame, onda taj problem treba rešavati na drugi način. Zato je veoma važna odluka Skupštine grada da do 2025. svi građani imaju priključak na vodovod i kanalizaciju. U planu je i izgradnja pet fabrika za preradu otpadnih voda, čime će se rešiti problem septičkih jama i preduprediti nastanak ovakvih situacija – podsetio je Vesić.
------------------------------------------------------------------
Lekari objašnjavaju
Lekari objašnjavaju da izuzetno velike količine amonijaka unete kroz hranu ili vodu mogu da izazovu oštećenje jetre i bubrega, a mučnina je jedan od simptoma koji pokazuje da je došlo do trovanja. U slučaju vode u Obrenovcu stručnjaci tvrde da nema govora da je u bilo kom trenutku građanima bilo ugroženo zdravlje.
– Na pogonu Barič registrovana vrednost nije bilo ni blizu ugrožavanja zdravlja korisnika. Amonijak u vodi za piće ni ne može da dosegne koncentracije koje bi oštetile zdravlje stanovništva. Do sada nismo imali slučajeve da je zbog povećane količine amonijaka došlo do bilo kakvih zdravstvenih tegoba korisnika. Amonijak je gas koji se resorbuje u vodi i veoma je toksičan kada se udiše, na primer u industrijskim postrojenjima ili nakon hemijskih akcidenata, što ovde nije slučaj – zaključio je dr Pajić.