Užice – Turistička organizacija regije zapadna Srbija, vodeća uz Beograd po turističkoj poseti kod nas, prihvatila se ovih zimskih dana korisne analize: detaljnog poređenja cena ponude vodećih ski-centara iz naše i još četiri države u okruženju. Učinili su to, objašnjava direktor TO ove regije Miroslav Rađen, povodom tvrdnji u nekim medijima da je skijanje u Srbiji, na Kopaoniku i Zlatiboru, najskuplje u regionu.
Da nije najskuplje, pokazale su ove analize predstavljene juče na konferenciji za novinare u Užicu. Kad se sve sabere i oduzme, naša skijališta imaju povoljne cene u odnosu na ponudu i konkurenciju, bez obzira što to gostima katkad tako ne izgleda. Ima na Kopaoniku i Zlatiboru i jeftinijeg i skupljeg skijanja, što od smeštaja prevashodno zavisi, ali u poređenju sa Kranjskom Gorom i Cerknom (Slovenija), bugarskim centrima Bansko i Borovec, bosanskim Jahorinom i Bjelašnicom te crnogorskim Durmitorom i Bjelasicom sasvim smo cenovno konkurentni.
Po podacima iz analize, koje je predstavio turizmolog dr Miroslav Ivanović, smeštaj u dvokrevetnoj sobi, s doručkom za dvoje, na naše dve planine skuplji je u hotelima više kategorije (na Kopaoniku od 114 do 134 evra, na Zlatiboru od 70 do 91 evro), a u objektima sa tri zvezdice na Zlatiboru je od 60 do 96, a na Kopaoniku od 66 do 70 evra. Cene ski-pasa su među najnižim u regionu. Za dnevni ski-pas potrebno je izdvojiti 16,25 evra u oba ski-centra, za sedmični 64 na Zlatiboru do 71 na Kopaoniku. Dnevni najam opreme je među najjeftinijim u regionu (Kopaonik 17, Zlatibor osam evra). Pri tome, centri nam se odlikuju nešto boljim karakteristikama staza i opremljenošću sadržajima – naveo je Ivanović.
Od ostalih centara cenama, naravno, prednjači Kranjska Gora: tamo je za noćenje u dvokrevetnoj sobi, s doručkom za dvoje, potrebno izdvojiti od 140 do 180 evra. Dnevni ski-pas je 31,5, a najam opreme je 25 evra. Na Jahorini je smeštaj od 82 do 128, dnevni ski-pas 17,4, a oprema 6,5 evra, dok je na Bjelašnici malo skuplje, ali, kako se navodi u analizi, ta skijališta se odlikuju srednjom dužinom staza.
Mana crnogorskih centara, koji su takođe povoljnih cena, po ovim podacima, jesu skromniji smeštajni kapaciteti i slaba obeleženost ski-staza. Što se tiče bugarskih Banskog i Boroveca, njihove cene smeštaja su ispod prosečnih u regionu, ali drugi troškovi kvare utisak: cene ski-pasa u ovim centrima su upola više od proseka u regionu (dnevni u Banskom 30, a u Borovecu 28,5 evra), dok je najam opreme na prosečnom cenovnom nivou.
Nije onda iznenađenje, kako reče predstavnik TO Zlatibor Jovan Pavlović, što na Zlatiboru poslednjih godina raste broj gostiju iz okruženja. Tako je u 2015. za 30 odsto bio veći njihov broj nego u prethodnoj godini. To je dokaz da smo cenovno konkurentni, jer turisti sve upoređuju. Na Zlatiboru, gde je ovih dana popunjenost oko 85 odsto, ima polupansiona od 20 evra pa naviše. Sve, zavisi kakav komfor ko želi – dodao je Pavlović. Dobra poseta je i na Tari, napominje direktor TO Užice Boban Perišić, navodeći primer hotela „Omorika” koji je u prošloj godini ostvario zavidnih 90.000 noćenja, a cena polupansiona u njemu je prihvatljiva: 3.300 dinara po osobi u dvokrevetnoj sobi.