I danas se nastavlja polemika oko ovogodišnjeg izbora nominovanih za prestižnu filmsku nagradu „Oskar” u kom nema nijednog crnog glumca ni glumca neke od manjinskih zajednica. Posle Spajka Lija, Lupite Niongo, Džordža Klunija, Vila Smita, red je došao na Vajolu Dejvis, glumicu afroameričkog porekla koja je za ovu prestižnu nagradu bila nominovana za ulogu u filmovima „Sumnja” iz 2008. i „Služavke” iz 2011. godine.
– Problem nije u Akademiji, već u holivudskoj filmskoj mašineriji. Akademija treba da se zapita koliko se filmova godišnje proizvode, a da su uloge dobili crni glumci. Možete donekle optuživati Akademiju, ali ako nema ovakvih filmova, kako da se za njih glasa, upitala je Dejvisova koja se nije pridružila bojkotu dodele.
– Neću doći na dodelu ne zato što je bojkotujem, već zato što ću tada biti na odmoru, rekla je Dejvisova koju televizijska publika već drugu sezonu gleda u ulozi advokatice Analis Kiting u seriji „Kako se izvući sa ubistvom”.
Inače, Dejvisova je, u septembru prošle godine, za ovu glavnu ulogu osvojila „Emi”, prvi koji je otišao u ruke jednoj Afroamerikanki. Prilikom primanja nagrade, imala je dirljiv govor u kome se zahvalila svima koji ženama tamnije puti daju šansu da iskažu talenat.
– Žene tamnije i svetlije puti jedino se razlikuju u prilici. Ne možete da osvojite „Emi” za ulogu koja ne postoji. Zato ova naggrada ide svim scenaristima i producentima koji su u svoje projekte uvrstili žene tamnije puti i predstavili ih kao borce, seksepilne i glavne stubove priče. Nagrada ide i Taradži Henson, Keri Vošington, Hale Beri i drugim damama koje su kao ja – rekla je Dejvisova u govoru na dodeli u losanđeleskom „Majkrosoft teatru”.
Ranije, holivudski glumac Džordž Kluni izjavio je da se Američka filmska akademija kreće u pogrešnom pravcu.
- Pre deset godina, Akademija je svoj posao bolje obavljala. Setite se samo koliko je Afroamerikanaca tada bilo nominovano. Mi sada govorimo o Afroamerikancima, a za Hispanoamerikance je situacija još gora, ocenio je Kluni.
Komentar u vezi sa nominacijama ima i Vil Smit.
- Supermoć SAD-a je u njenom diverzitetu. Zbog toga je ova zemlja sjajna. Tako različiti ljudi koji dolaze iz potpuno različitih sredina i udružuju svoju inspiraciju, svoje uticaje kako bi stvorili tu američku mešavinu. Ali kad pogledam nominacije, vidim da one ne reflektuju tu lepotu, zaključio je Smit, prenosi Tanjug.
U nezavidnoj poziciji našao se tamnoputi komičar Kris Rok koji je pozvan da odustane od učešća na toj glamuroznoj svečanosti čiji je ove godine domaćin.
Američka akademija za film i nauku juče je saopštila je da će udvostručiti broj žena i predstavnika manjina za nominacije za nagradu „Oskar” do 2020. godine, Pored ovoga, u planu je proširivanje rukovodstva sa tri nova člana Upravnog odbora.
Dodela Oskara biće održana u „Dolbi” teatru u Los Anđelesu 28. februara.