Pridruživši se kritikama ovogodišnjih nominacija za nagradu Oskar, među kojima nema nijednog afroameričkog glumca, magazin „Verajeti” pojavio se juče na kioscima s belom naslovnom stranom na kojoj piše: „Sram nas bilo!”
„Godine 2015, borba za građanska prava u Americi bila je usmerena na policijsko nasilje, metke koji su pogađali nenaoružane crnce”, objavio je list.
„Ove godine, bitka nacije za identitet i inkluziju usmerila je fokus na Holivud”, istaknuto je u uvodniku lista, uz podsećanje da je polemika izbila početkom godine, objavljivanjem imena 20 nominovanih za Oskara u glumačkim kategorijama, od kojih su svi beli umetnici.
„Protest zbog ’belih’ Oskara izazvao je krizu u Američkoj filmskoj akademiji i svi u filmskoj industriji govore samo o tome”, konstatovao je časopis.
„Verajeti” tvrdi da ceo Holivud, od filmskih studija do medija, ima deo odgovornosti zbog nedostatka raznolikosti među nagrađenim glumcima i snimljenim filmovima
„Za to nisu krivi samo famozni Oskari, već i svi mi skupa. Hijerarhija holivudskih studija i dalje je ekskluzivni klub belih muškaraca i žena. Velike agencije za talente nemaju saradnike iz manjinskih zajednica, a mediji koji o njima izveštavaju, uključujući i ’Verajeti’, zapošljavaju svega šačicu obojenih ljudi”, zaključio je prestižni magazin koji važi za „holivudsku bibliju”, preneo je Tanjug.
Podsetimo, na bojkot 88. dodele Oskara 28. februara, jer među nominovanim glumcima nema nijednog afroameričkog umetnika, prvi su pozvali reditelj Spajk Li, inače prošlogodišnji dobitnik počasne statuete, i glumci Džada Pinket-Smit i Vil Smit.
Podršku su pružili Lupita Njongo, nagrađena Oskarom za epizodnu ulogu u „Dvanaest godina ropstva” i Stiv Makvin, reditelj i producent te drame koja je nagrađena za najbolji film, i izrazili razočaranje odsustvom raznovrsnosti među nominovanima. Na promene u Akademiji pozvao je glumac, producent i reditelj Džordž Kluni, kome se pridružio i Met Dejmon, nominovan za Oskara za glavnu ulogu u filmu „Marsovac”.
Tek tada oglasila se predsednica Akademije Afroamerikanka Čeril Bun Ajsaks, izjavivši da jeste vreme za promene. Američka akademija za filmsku umetnost i nauku saopštila je prošle sedmice da će udvostručiti broj žena i predstavnika manjina među nominovanim autorima za Oskara do 2020. godine i odmah proširiti svoje rukovodstvo s tri nova člana Upravnog odbora.
„Akademija preduzima korake da izmeni sastav članstva. U narednim danima i nedeljama sprovešćemo reviziju načina na koji se regrutuju članova da bismo doveli do prekopotrebnog diverziteta u našem prijemu članova 2016. i dalje”, pojasnila je Ajsaks.
Akademija trenutno ima više od 6.000 članova, od kojih su, prema pisanju „Los Anđeles tajmsa”, 94 odsto belci, uglavnom muškarci, Afroamerikanci čine dva odsto, a osobe hispano porekla manje od dva odsto.