Prokelj je povrće iz familije kupusa na koji najviše i podseća, ali je znatno manji. U istoj familiji se nalaze i kelj, raštan, keleraba, brokoli. Ovo povrće je najčešće veličine oraha, okrugao baš i kao njegov „veliki brat” kupus; nije bogat kalorijama, ali zato minerala, vlakana, biljnih proteina i vitamina ima u izobilju.
To je povrće koje sadrži značajne količine vitamina, folne kiseline i dijetalnih vlakana.
Kalorijska vrednost prokelja je 43 kalorije u 100 grama, a u toj količini sadrži: ugljenih hidrata devet grama (šećera 2,2 grama, vlakana 3,8 grama), masti samo 0,3 grama i belančevina 3,4 grama. Prokelj sadrži značajne količine vitamina Ce i vitamina Ka, dok nešto manje ima vitamina A i kompleksa Be vitamina. Prokelj sadrži i razne minerale: gvožđe, kalcijum, fosfor, magnezijum, kalijum, cink i natrijum.
Veruje se da je ovo povrće dobro kao preventiva za pojavu raka debelog creva zato što sadrži sinigrin. Drugo hemijsko jedinjenje, sulforafan, koje prokelj takođe sadrži ima snažno antioksidativno dejstvo i takođe pomaže u borbi protiv raka.
Prokelj takođe sadrži i indol-tri-karbinol, jedinjenje koje utiče na blokiranje ćelija raka, tako što popravlja štetu na ćelijama DNK lanca. Ipak ovo nije magično bilje, pa pacijenti koji uzimaju antikoagulante ne smeju da ga konzumiraju u većim količinama, jer sadrži vitamin Ka.
U ishrani se najčešće jede kao prilog, ali i kao salata. Moguće ga je pripremiti na mnogo načina, što zavisi i od recepta i namene. Poželjno je da se priprema istog dana kada je kupljen ili dan posle kupovine jer, za razliku od kupusa, ne održava se dugo u svežem stanju a i mora da se drži u frižideru. Ako se previše kuva razviće specifičnu gorčinu pa mora da se vodi računa i o vremenu barenja. Ako se prokelj kuva u vodi, određena količina pomenutih jedinjenja degradira, pa ga je najbolje kuvati ga na pari ili ga pripremati na način „prži-mešaj”.
Prokelj je uzgajan od starih vremena, čak se jeo i u starom Rimu. Pre nekih 500 godina postao je popularan na područjima današnje Holandije i Belgije. Uzgaja se širom sveta i dostupan je i u našim marketima.