Izgradnja 270 stanova u zemunskom naselju Kamendin u koje će se useliti najugroženije izbeglice u Beogradu počeće sledeće godine, a trebalo bi da bude okončana do kraja novembra 2017. Grad je donirao zemljište i infrastrukturu, kazao je Siniša Mali, gradonačelnik, koji je potpisao ugovor o izgradnji sa Vladimirom Cucićem, komesarom za izbeglice i migracije, i Goranom Kvrgićem, direktor „JUP Istraživanje i razvoj” d.o.o. Beograd.
Taj projekat sprovodi se u okviru Regionalnog stambenog programa Srbije (RSP).
– Ukupna RSP investicija u grad vredna je 17,3 miliona evra i omogućiće gotovo 1.000 stambenih rešenja za isto toliko izbegličkih porodica. Prošle godine potpisali smo ugovor kojim je omogućena izgradnja 235 stambenih jedinica u naselju Ovča, dodela 350 paketa građevinskog materijala, 50 seoskih domaćinstava i 80 montažnih kuća, čija gradnja počinje u toku leta – rekao je Mali, prenosi Beoinfo.
Oskar Benedikt, zamenik šefa Delegacije EU u Republici Srbiji, naglasio je da Evropska unija pomaže Srbiji i regionu da prevaziđu teret konflikta iz devedesetih godina prošlog veka. Kao glavni partner Regionalnog stambenog programa, EU je donirala 230 miliona evra od 261 miliona, koliko je obećala da pomogne da se obezbede održiva stambena rešenja za sve preostale izbeglice iz devedesetih.
Izgradnja stanova za zakup sa mogućnošću kupoprodaje, podizanje stanova za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, gradnja montažnih kuća, dodela paketa građevinskog materijala za adaptaciju ili završetak izgradnje i kupovina seoskih domaćinstava potprojekti su koji se sprovode u Srbiji u okviru Regionalnog programa stambenog zbrinjavanja.
On je zajednički višegodišnji poduhvat Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske čija je svrha da obezbedi trajna stambena rešenja za oko 27.000 najugroženijih izbegličkih porodica, odnosno za oko 74.000 ljudi u regionu. Od tog broja 16.780 porodica, odnosno oko 45.000 ljudi, živi u Srbiji.
Regionalni stambeni program Republike Srbije sprovodi se uz podršku OEBS-a i UNHCR-a, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Italije, Norveške, Švajcarske, Danske, Turske, Luksemburga, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske.
Potpisivanju ugovora u Starom dvoru su prisustvovali i Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova i predsednik Komisije za koordinaciju procesa trajne integracije izbeglica Vlade Republike Srbije, ambasadori OEBS-a Peter Burkhard i SAD Kajl Skot, šef kancelarije Saveta Evrope u Beogradu Tim Kartrajt i šef predstavništva UNHCR-a za Srbiju Hans Fridrih Šoder.