Odluka predsednika Vladimira Putina da ruska vojska počinje sa povlačenjem svog kontingenta iz Sirije više je diplomatska poruka i politički marketing nego realan vojni plan. Iako ruski predsednik objašnjava ovu odluku „ispunjenjem cilja”, situacija na terenu daleko je od ostvarenog.
Naime, Islamska država još nije poražena, Alepo nije zauzet, sirijsko-turska granica nije zatvorena. Istina, ruska je avijacija svojim efikasnim bombardovanjem očuvala sirijskog predsednika u Damasku, dala je punu podršku sirijskoj kopnenoj vojsci da napreduje na nekoliko frontova, ali su kopnene snage Sirije nekako sporo napredovale. Oslobađale su neke vitalne saobraćajnice, pa ih onda opet gubile.
Sa druge strane, Moskva je još u septembru prošle godine svoju vazdušnu kampanju u Siriji ograničila na tri do četiri meseca. Taj je rok prošao, većinu kopnenih ciljeva Islamske države i Al nusre ruski su avioni uništili, u međuvremenu u bazu Hmejmim stigli su i PVO sistemi S-400 i lovci su-35 S, a sirijskoj vojsci isporučeni su i ruski tenkovi T-90. Na diplomatskom planu sklopljeno je kakvo takvo primirje, ruska avijacija ne leti u misijama bombardovanja već desetak dana. Između predsednika Putina i američkog predsednika Obame obavljen je veoma dug telefonski razgovor i očito je pao neki dogovor. Diplomatiji je data šansa u Siriji.
Istovremeno, predsednik Putin kaže da ruske baze u Siriji ostaju, i vazduhoplovna baza Hmejmim i pomorsko uporište Tartus i da će te baze i dalje raditi u „rutinskom režimu sa svim sistemima odbrane na kopnu, moru i u vazduhu”. Što znači da PVO sistemi S-400, „pancir” i „buk” ostaju, ostaju i lovci su-35 S i bombarderi su-34 i su-24 i jurišnici su-25, ostaje ruska ratna flota ispred obala Sirije. Pa šta onda odlazi iz Sirije? Odlaze oni koji tamo „službeno” nisu ni bili. Sve ostalo ostaje.
Rusija i Amerika izgleda da su se opet dogovorile, Evropa je zatečena sa mogućim novim stampedom izbeglica na kapijama. Možda joj ovaj dogovor ipak daje mogućnost da još više zatvori te kapije.
Hoće li najnoviji potez Moskve doneti i definitivni mir u Siriji? Sumnjam, jer niko nije vojnički pobedio. No, ako Islamska država, ili „umerena opozicija”, pokuša da situaciju iskoristi za nove borbe, Moskva uvek može pribeći i jačem vojnom uplitanju. Jer, potez koji je sada povučen nije povučen iz ekonomske, ili političke nužde Rusije. Mnogi zaboravljaju da je Putin ekspert za tajne i specijalne operacije...