Sudbina RTB „Bora” odlučivala se juče u zgradi Vlade Srbije. Stručni tim iz „Mekinsija” predstavio je premijeru Aleksandru Vučiću dijagnostičku studiju za RTB „Bor” na kojoj su eksperti iz ove konsultantske kuće radili prethodnih nekoliko nedelja. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Ministarstva privrede i finansija.
Detalje iz „Mekinsijeve” studije, međutim, juče nije bilo moguće saznati. Jedino što je nezvanično moglo da se čuje jeste da za RTB „Bor” ima rešenja, kao i da je neizbežno smanjenje broja zaposlenih.
Za zaposlene u ovoj kompaniji to i nije neko iznenađenje. U toku je proces prijavljivanja zaposlenih za socijalni program. Prema najavama generalnog direktora ovog preduzeća, do kraja meseca treba da ode od 800 do 900 radnika. Takođe, plan rukovodstva RTB „Bora” podrazumeva i da se određeni radnici nađu na plaćenom odsustvu (oko 250 zaposlenih). Za to vreme oni bi primali 60 odsto plate, pa bi se na taj način postigle određene uštede. Nepoznanica je i da li „Mekinsijev” plan podrazumeva i neki vid državne intervencije, otpis dugova, ili smanjenje zarada. Prema nezvaničnim saznanjima agencije Tanjug, studija bi trebalo da ukaže na suštinu problema RTB „Bor”, da „situira” poslovanje kompanije u odnosu na kretanja na svetskom tržištu bakra, i da predloži mere koje bi posrnulog giganta eventualno podigle na noge. RTB „Bor” je premijer Vučić označio kao „problem broj jedan”, a reč je o jednom od 17 strateških preduzeća čija sudbina mora da se reši do 31. maja.
Osim niske cene bakra, bilanse RTB „Bora” pritiskaju i dugovi koji su na kraju 2014. godine dostigli oko 1,2 milijarde evra. Ono što je posebno nepovoljno je što skoro dve trećine čine kratkoročne obaveze. Deo dugova je država preuzela na sebe, kada je izdala garanciju za namenske kredite od 150 miliona evra. Ove godine na naplatu stiže prva rata u iznosu od 23 miliona evra, a po svemu sudeći „Bor” neće imati para da izmiri svoje obaveze, pa će plaćanje preuzeti poreski obveznici.