Čačak – Grudno odeljenje gradske bolnice u Čačku onomad je ostalo bez posteljine, ali je načelnica, pozivom na pravu adresu, odmah nabavila novu. Darodavac je Samostalni sindikat fabrike baruta „Milan Blagojević – Namenska” iz Lučana, odakle je pred vrata odeljenja ubrzo dopremljeno 120 novih posteljina u ukupnoj vrednosti 344.400 dinara.
– I „MB Namenska” i fabrika municije „Sloboda” iz Čačka imaju razumevanja za položaj naših zdravstvenih ustanova, i još se nije dogodilo da zahtevana pomoć izostane. To su dva najveća preduzeća u čačanskom kraju, oba sa po više od hiljadu zaposlenih. Život nas je uputio jedne na druge i uvek smo, u skladu sa mogućnostima, spremni da pružimo ruku pomoći zdravstvenim radnicima – kaže za „Politiku” Slobodan Jelić, predsednik Samostalnog sindikata za grad Čačak i opštinu Lučani.
„Sloboda” je, recimo, u nekoliko proteklih meseci sredila ušno odeljenje čačanske bolnice (moleraj u operacionim salama, lekarskim i bolesničkim sobama i pomoćnim prostorijama, postavljanje drvenih odbojaka na zidu, izrada ormana i radnog stola za računar). Slično je i na internom: fabrika je o svom trošku okrečila lekarsku sobu, postavila laminat u tri ordinacije i u svojoj stolarskoj radionici izradila nameštaj za lekarsku sobu i za sobu namenjenu koronarnom oporavku bolesnika.
I vojna fabrika iz Lučana redovno pomaže. U prethodnom razdoblju učestvovala je u opremanju gotovo svih odeljenja čačanske bolnice, zatim Doma zdravlja u Lučanima, Bolnice u Guči i Vojnomedicinske akademije u Beogradu, i nabavci aparata za ultrazvuk, EKG-a, skenera i sanitetskih vozila.
Pored toga, čačanski Dom zdravlja koji se, za razliku od državne bolnice, finansira iz gradskog budžeta, prošle sedmice dobio je od Pireus banke prilog, ček na milion dinara radi obnove ambulanti u Ovčar Banji i Mrčajevcima, poplavljenih u martu.
– Blagodareći priložnicima, od novembra prošle godine sredili smo skoro sva odeljenja u bolnici. Ministarstvo zdravlja pomoći će nam sa pet miliona dinara u sanaciji internog, a uskoro ćemo od jednog darodavca dobiti 12 miliona vredan laparaskopski aparat, za hirurško. Bez ovakve pomoći ništa ne bismo mogli da učinimo ali bolnica danas, srećom, nikome ne duguje ni dinar – kaže dr Radoslav Milošević, direktor bolnice u Čačku.
Najstariji deo ove ustanove – upravna zgrada danas i stara hirurgija nekad – sazidan je 1910, a nova bolnica podignuta 1971, i tu uvek ima nešto da se popravi ili štogod da nedostaje.
– Petnaestog maja ove godine prvi put ćemo obeležiti dan bolnice, koja sada ima 527 postelja i 894 zaposlena, od toga 182 lekara. Na isti dan, 1868. godine, u Čačku je otvorena prva državna bolnica, u kući Miloša Ignjatovića, a sada je to Obilićeva 39 – kaže primarijus dr Nada Lazović, načelnica grudnog odeljenja bolnice.
Ovaj Čačak ima 114.000 stanovnika a onaj, koji je pre 148 godina dobio prvu bolnicu, brojao je samo 1.922 meštanina. Onaj špitalj lečio je uglavnom služinčad i sirotinju, i to o državnom trošku, jer nisu imali novca da dozovu doktora u kuću. Kreveta bejaše ukupno deset, drvenih, sa po tri daske čamove. Osoblje je, ubrzo, od Ministarstva unutrašnjih dela tražilo gvozdene jer se u „drvenim legu stenice i time bolesnike uznemiruju, po svu noć im spavati ne dadu”.
Međutim, ministarstvo nije poslalo gvozdene krevete, već bukvicu upravitelju bolnice. U toj kritici veli se da će i gvozdeni kreveti biti prljavi ako se ne čiste i ne održavaju. Preporučeno je da se, postojeći, drveni, „masnom farbom premažu”, a upravitelj opomenut na red i čistoću – pa ni stenica neće biti.