Svetska košarkaška federacija je svoje zlatne dane doživela sa Borom Stankovićem na čelu, a on je bio njen generalni sekretar od 1976. godine do 2002. Danas kao počasni generalni sekretar može samo da konstatuje da su i FIBA i košarka u nikada većoj krizi. FIBA i Evroliga se međusobno tuže, a 14 evropskih reprezentacija strepi zbog pretnje FIBE: ili ubedite vaše klubove da igraju u našoj ligi šampiona (ne u Evrokupu), ili ćemo da izbacimo vaše reprezentacije sa Olimpijskih igara 2016. i Evropskog prvenstva 2017. Sve je posledica dugogodišnjeg „rata“ između FIBE i Evrolige. Evroliga je pre deceniju i po preotela FIBI ono najvrednije – klupska takmičenja – a FIBA bi sad da to vrati, al ne može. Sve je zapravo počelo još početkom devedesetih godina prošlog veka.
- Počelo je tako što je direktor Udruženja evropskih liga Eduardo Portela insistirao da klubovi imaju direktno učešće u upravljanju FIBOM i da značaj i uloga klubova bude jači u upravljanju ligama. Bilo je problema oko kalendara, suđenja, TV prava, svih problema koji postoje i danas, ali nekako je nađeno neko rešenje koje nije bilo idealno. Posle jasne odluke IO FIBE 19:2 prihvaćen je taj sporazum koji smo i potpisali Portela i ja. Međutim, neki Fibini članovi su kritikovali taj sporazum jer su smatrali da je navodno protiv interesa Fibe. Tako je na Skupštini evropske zone Fibe taj sporazum oboren. Organizovana je samostalna Fiba – Evropa, izabran njen novi predsednik Jorgos Vasilakopolos i tada je počeo rat koji i danas traje – kaže Bora Stanković s kojim smo juče razgovarali u Novom Sadu.
U poslednjih 15 godina od kako Evroliga okuplja najbolje evropske klubove, Fibi je ostalo da se stara samo o takmičenju reprezentacija i sve do pre godinu dana stekao se utisak da se pomirila sa ovom situacijom. Međutim, poslednjih meseci Fiba je pompezno najavljivala svoju Ligu šampiona. Računala je da će privoleti i najbolje klubove da joj se vrate. Ali, klubovi su izabrali Evroligu, a Fiba sada preko nacionalnog saveza pokušava da „pritisne“ klubove. Pošto Fiba nema ništa protiv da klubovi igraju u najboljem Evroliginom takmičenju (Evroliga), ispada da se čitava prašina digla oko Evrokupa (drugo po snazi Evroligino takmičenje). Fiba sada traži dovoljno jakih klubova za svoju Ligu šampiona, a to je moguće samo ako klubovi ne odu u Evrokup. Zato se došlo do paradoksalne situacije da „sudbina srpske košarke zavisi od Partizana“ (koje takmičenje će da odabere).
- Biće katastrofa za košarku, za sport ako ne dođe do prihvatljivog sporazuma. Mislim tu na celokupnu evropsku košarku. Rezultati generacija će biti izbrisani, samim tim što se reprezentacije neće pojaviti na Olimpijskim igrama – govori Bora Stanković. – Zaboravlja se da ovo rešenje dotiče i druge evropske saveze što bi nanelo nenadoknadivo loše posledice čitavoj evropskoj košarci. Ne bi trebalo zaboraviti da u sportskom životu jedne zemlje važnu ulogu imaju i nacionalni olimpijski komiteti koji ne bi trebalo da budu ravnodušni prema ovoj situaciji koja preti da uništi košarku. Nadam se da će obe strane uspeti da nađu prihvatljivo rešenje za sve. Očekujem da će i međunarodni Olimpijski komitet reagovati i pomoći da se nađe rešenje za izlazak iz ove nezapamćene krize.
Na pitanje koliko su Fibine pretnje ozbiljne, Stanković kaže:
- Mislim da su pretnje ozbiljne, jer Fiba apsolutno želi da povrati vodeću ulogu u kompletnom vođenju košarke u Evropi i svetu. Očekujem ipak rešenje koje će zadovoljiti obe strane.
U KSS-u je bio sastanak rukovodstva Saveza sa klubovima. Na redu je sastanak Upravnog odbora KSS. Bora Stanković nije pozvan ni na jedan od ova dva sastanka.