četvrtak, 04.03.2021. ✝ Vеrski kalеndar € Kursna lista
sreda, 04.05.2016. u 22:43 Živko Baljkas

Dvojac vesla za potvrdu olimpijskih ambicija

Miloš Vasić i Nenad Beđik na Evropskom prvenstvu u Brandenburgu, brane bronzu i žele zlato
Милош Васић, Ненад Беђик и тренер Небојша Илић (Фото ВСС)

Na Evropskom prvenstvu u veslanju na regatnoj stazi Becze u Brandenburgu (6-8. maj), u konkurenciji više od 500 takmičara iz 34 zemlje koji će se boriti za medalje u 17 disciplina Srbiju će predstavljati samo jedna posada – dvojac bez kormilara u sastavu Miloš Vasić, Nenad Beđik.

Vasić i Beđik su prošle sezone u kojoj su debitovali u istoj posadi osvojili bronzane medalje na Evropskom prvenstvu u Poznanju, Svetskom kupu u Lucernu i Svetskom prvenstvu u Ožibeleu. Ta, poslednja bronza donela im je olimpijsku kvotu, a već na izbornoj regati na Adi Ciganliji, dobili su poverenje naše selektorske komisije da u istom sastavu nastupe na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru. To poverenje pokušaće da opravdaju na Evropskom prvenstvu na kojem brane bronzu i na kojem će napadati zlato, a ostale reprezentativne posade Srbije neće se takmičiti u Brandenburgu, jer ih u Lucernu (22-24. maj) očekuje kvalifikaciona regata za Rio, poslednja šansa da izbore olimpijske pasoše.

Vasić, Beđik i njihov trener Nebojša Ilić otputovali su juče u Brandenburg sa željom da dokažu da su u ovom trenutku najbolja evropska posada. To bi značilo da će u Riju biti kandidat broj 2. za olimpijsku medalju, prvu za naše veslanje od 1984. godine kada su Stanulov i Pančić u dubl skulu osvojili bronzu, posle srebra osvojenog 1980. Kandidat broj 1 je Novozelandska posada Marej, Bond, olimpijski šampioni iz Londona i šestostruki svetski prvaci koji od 2009. nisu izgubili ni jednu od 61 trke.

Vasić i Beđik su startovali ove godine na Svetskom kupu u Varezeu zamenivši standardna mesta u čamcu i završili u B finalu. Poslednjeg dana aprila, ponovo s Beđikom na mestu štrokera lako su pobedili na regati u Segedinu, istina u znatno slabijoj konkurenciji

– U Segedinu smo odradili dobru trening trku koja nam je bila poslednja provera pred šampionat Evrope. Čamac je išao odlično i pokazali smo da smo spremni za trkanje. Pošto smo na našoj izbornoj regati obezbedili svoje mesto u olimpijskom dvojcu spustili smo malo nivo forme i ponovo počeli da je dižemo posle Svetskog kupa u Varezeu. Trenutno smo na dosta visokom nivou, sigurno višem nego pred početak prošlogodišnjeg Evropskog prvenstva u Poznanju na kojem smo na kraju osvojili bronzu. Medalja u Brandenburgu, po mogućnosti i željama najsjajnija, bila bi nam pravi pokazatelj da smo na odličnom putu ka olimpijskom odličju u Riju – rekao je 27-godišnji Nenad Beđik.

Dve godine mlađi Miloš Vasić takođe priželjkuje pobedu u konkurenciji 15 posada:

– Cilj nam je zlatna medalja, a na licu mesta ćemo videti da li vredimo za nju. Najveći konkurenti za postolje biće nam čamci Velike Britanije, Holandije i Francuske. Britanci imaju novi dvojac Sinkler, Ines koji je bio četvrti na njihovoj izbornoj regati sa svega pet sekundi zaostatka za prvoplasiranim. Pošto njihova prva tri dvojca ulaze u sastave četverca i osmerca oni će verovatno veslati i u Riju. Oni nisu ništa lošiji od Foada, Lendgridža od kojih smo gubili i u Lucernu i u Ožibeleu. Holanđani Bras i Stinman i Francuzi Šardi i Mortele su nam dobro poznati budući da su veslali i lane. Posle nas i tri pomenuta čamca, po kvalitetu dolaze Rusi i Španci, finalisti Svetskog kupa u Varezeu. Međutim, i tamo smo videli da smo bolji od njih iako smo na kraju zauzeli lošije mesto u plasmanu...

Britanci Sinkler i Ines su prošle godine osvojili svetsku bronzu u četvercu, a a na Evropskom prvenstvu u Poznanju Sinkler je veslao u pobedničkom četvercu, a Ines u vicešampionskom osmercu. Francuzi Šardin i Mortele su 2008. osvojili olimpijsku bronzu u četvercu, a u Londonu 2012. postali olimpijski vicešampioni u dvojcu. Bili su i vicešampioni sveta 2013. i vicešampioni Evrope 2015. s 0,78 sekundi prednosti ispred Vasića i Beđika. Međutim, posle toga na Svetskom kupu u Lucernu i Svetskom prvenstvu završili su u B finalima… Holandska posada Bras, Stenman formirana je pošto su Blink i Stenman, bronzani sa Svetskog prvenstva 2013, izgubili borbu za zlato od naših Bogičevića i Savića, ali na Svetskom prvenstvu u Ožibeeleu ostali su bez medalje, pošto su bronzu izgubili od Vasića i Beđika zaostavši 2,22 sekunde. Ove godine bili su drugi na Svetskom kupu u Varezeu iza „rezervne” britanske posade O’Donel, Tarant…

Španci Alvarez i Moreno (3. u C finalu na Svetskom prvenstvu) ne bi trebalo da predstavljaju veći problem našem dvojcu, kao ni Rusi, Rusi Jefremenko i Podšivalov, koji su imali dosta uspeha u reprezentativnom osmercu. NA Evropskom prvenstvu u Beogradu 2014. osvojili su srebro, prošle godine evropsku bronzu i peto mesto na Svetskom prvenstvu.