U radnjama i na pijacama najčešće mogu da se nađu crni i crveni luk, a u ovo vreme i mladi, zeleni luk. Kao nezamenjiv sastojak u mnogim jelima, luk u sirovom stanju ima izrazito jaku aromu. Crveni ima nešto blažu i lepšu aromu i više je cenjen od crnog. U kulinarskoj pripremi je čest i luk u prahu.
Koristi se u ishrani od pamtiveka. Još su ga Egipćani cenili i uzgajali pripisujući mu magične moći. U narodnoj medicini luk se koristio u lečenju raznih bolesti, od glavobolje, uhobolje, preko opekotina, bola u grlu, kašlja, do stomačnih tegoba, neplodnosti, čak i ujeda zmija.
Luk ima kalorijsku vrednost 40 kalorija u 100 grama, što znači da nije mnogo kaloričan. Sastav mu je sledeći: ugljeni hidrati (9,34 odsto – od toga šećeri 4,24, vlakna 1,7 odsto), belančevine (1,1), masti (0,1) i voda čak 89,11 odsto.
Od vitamina sadrži vitamin Be1, Be2, Be6 i vitamin Ce, ali u skromnim količinama, dok od minerala sadrži nešto malo kalcijuma, gvožđa, sumpora, kalijuma, fosfora i cinka. Ono što je mnogo važnije jeste da sadrži fitonutrijente koji imaju antioksidativna dejstva koja deluju protiv upala i za snižavanje holesterola.
Koliko je zdrav za ljude, luk je toliko štetan za domaće životinje, mačke, pse, hrčke, zbog sulfoksida koje oni ne mogu da neutrališu
Ukupna količina sadržaja polifenola je takođe pozamašna i u tome ga samo nadmašuju peršun, brokoli i celer. Istraživanja su pokazala da konzumiranje crnog luka ima dobre efekte na kardiovaskularni sistem, jer on deluje protiv zgrušavanja, smanjuje nivo holesterola i popravlja funkcije ćelija. Osim toga odlična je namirnica protiv osteoporoze, naročito kod starijih žena koje su prošle menopauzu, i naravno – popravlja oslabljen imunitet. Konzumiranje dve do šest glavica nedeljno smanjuje rizik od kancera i popravlja ravnotežu šećera u krvi.
------------------------------------------------------
Zeleni čaj protiv zadaha od luka
Zadah od luka može da se neutrališe na nekoliko načina. Kada se jede luk, dobro je da se kombinuje sa peršunom, pire krompirom, pečurkama, šargarepom ili limunom, jer se time ublažava njegov opor miris. Posle jela može da se uzme žvakaća guma ili neka jača mint bombona, popij čaša zelenog čaja ili limunada. Dobro je i oprati zube i jezik.