Specijalno za „Politiku”
Sve više Čeha iz prigraničnog područja odlazi u Nemačku da tamo kupi najbolje češko (po mnogima i svetsko) pivo „pilsner urkel”, jer im se to veoma isplati. Kupe jeftinije pivo za četiri krune, oko 13,2 dinara po flaši, a dodatno još toliko zarade na ambalaži.
Trgovci na području uz granicu s Nemačkoj primetili su da im sve više dolazi pivskih flaša na otkup s nemačkom etiketom. Njima je, naravno, važno da su boce iste, a ne etikete, tako da se flaše s nemačkim etiketama nesmetano otkupljuju i sada već čine oko 15 odsto ukupno vraćenih flaša u prigraničnom području.
Boce i gajbice su dosta jeftinije u Nemačkoj, pa se isplati vratiti ih u Češku – boce su skuplje u Češkoj za oko jednu krunu, a gajbica za preko 50 kruna. Sve u svemu, kada se kupi gajbica plzenskog piva u Nemačkoj uštedi se ukupno, na pivu i ambalaži, 160 kruna, odnosno 528 dinara.
Novinari su odmah izračunali da bi se, pošto nema nikakve carine između dve susedne zemlje EU, na jednom kamionu piva tako moglo zaraditi čak 217.000 kruna, što iznosi negde oko 8.700 evra. Problem je, međutim, u tome što se u Češkoj ne može prodavati pivo s nemačkim etiketama.
A zašto plzenski „Prazdroj” prodaje pivo skuplje u Češkoj nego u Nemačkoj? Pa, verovatno zato što u Češkoj, gde drži oko polovinu tržišta, ima mnogo slabiju konkurenciju nego u Nemačkoj. U Češkoj ova firma, u sastavu pivskog koncerna „SAAB Miler”, svetskog proizvođača piva broj dva (prvi je belgijski „Inbev”, vlasnik Apatinske pivare), nema pravu konkurenciju, a ni izvoz se više zbog galopirajućeg rasta krune mnogo ne isplati. U inostranstvu ova firma, koja je lane ostvarila čist profit od oko 150 miliona evra, prodaje sa upola manjim profitom nego u Češkoj. Naravno, mora se bar nešto prodavati i izvan zemlje. Ali pivo nije roba baš podesna za izvoz, naročito na udaljena tržišta, pa se zato sve više traže rešenja ulaganjem u pivare, na primer u Poljskoj ili Rusiji, gde se više isplati proizvoditi plzensko pivo. A na to što se doskoro tvrdilo da glavna tajna ukusa plzenskog piva jeste u plzenskoj vodi, nikom ništa. Ko se toga još uopšte seća?