Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je u prisustvu 6.000 gostiju, među kojima je bilo više domaćih i stranih zvaničnika, udao svoju miljenicu stariju ćerku Sumeje, lepoticu, koja je godinama slovila kao najbolja prilika u Turskoj za kojom su uzaludno uzdisali mnogi mladići. Srećnik je Selčuk Bajraktar, sin Ozdemira, poznatog turskog proizvođača vojne opreme.
„Konačno jedna lepa vest u Turskoj. Ljudima je dosta svakodnevnih izveštaja o podmetnutim bombama i žrtvama u Dijarbakiru, Istanbulu... o nesporazumima sa Evropskom unijom oko rešavanja problema izbeglica i ukidanja viza”, napisao je ovim povodom kolumnista istanbulskog „Hurijeta” Murat Jetkin.
Svadba godine, kako je nazivaju pojedini mediji, organizovana je u subotu po podne u kulturnom centru „Jahja Kemal Bejati”, u Kučukčekadžeu, evropskom delu Istanbula, uz primetno pojačane mere bezbednosti. Saobraćaj u tom delu grada je satima bio poremećen. Gosti su zamoljeni da mladencima ne donose cveće već da umesto toga ako žele daju novčane priloge za jačanje policijskih snaga.
Sve je bilo na nivou kako to i dolikuje danas najmoćnijem čoveku u Turskoj koji ima i dva sina. Ceremoniju je vodio gradonačelnik Istanbula Kadir Topbaš. Građansko venčanje je počelo kazivanjem stihova iz Kurana. To se i moglo očekivati pošto su Erdoganovi poznati kao veoma religiozna familija. Sumeje, njena mlađa sestra Esra i njihova majka Emine, prva dama Turske, nikada ne izlaze iz kuće bez marame preko glave. Taj detalj bio je sastavni deo bele venčanice koju je nosila mlada.
Sumeje Erdogan (30) studirala je sociologiju i političke nauke u Americi, a magistrirala je u Londonu. Ona je jedno vreme, dok je njen otac bio premijer, radila kao savetnik potpredsednika vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP). Aktivna je kao borac za prava žena.
U Americi je školovan i njen izabranik Selčuk Bajraktar (35) koji je magistrirao u Institutu za tehnologiju u Džordžiji.
Mlađa Erdoganova ćerka Ezra se pre dve godine udala za biznismena Berta Albajraka. On je u novembru prošle godine izabran za ministra energetike, iako su se pre toga mogle čuti optužbe da je on, navodno, sa svojim kamionima-cisternama učestvovao u preprodaji nafte koju pripadnici Islamske države godinama krijumčare iz Sirije i Iraka kako bi obezbedili pare za kupovinu naoružanja i plaćanje mudžahedina. U Ankari su to odlučno demantovali.
Posle nedavne ostavke premijera Ahmeta Davutoglua, Albajrak se u lokalnim medijima sada pominje kao jedan od ozbiljnijih kandidata za novog predsednika vlade i samim tim i prvaka vladajuće Partije pravde i razvoja. Ta dilema će biti razrešena krajem iduće nedelje kada je zakazan vanredni kongres vladajuće stranke. U ovom času nije jasno da li će posle toga Erdogan raspisati vanredne parlamentarne izbore da bi osvojio dvotrećinsku većinu mesta u nacionalnoj skupštini kako bi mogao da izmeni ustav i da uvede predsednički sistem vladavine.
Slavlje u Istanbulu su uveličali i mnogi poznati gosti iz zemlje i inostranstva. Među njima su bili premijeri Pakistana i Albanije Navaz Šarif i Edi Rama, bivši libanski predsednik vlade Saad Hariri, član predsedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović sa suprugom Sebije.
Svadbi su prisustvovali i mnogi sadašnji i bivši domaći zvaničnici: predsednik parlamenta Ismail Kahraman, načelnik generalštaba Hulusi Akar, više članova vlade i funkcioneri vladajuće stranke. Među svedocima venčanja je bio bivši šef države Abdulah Gul i odlazeći premijer Ahmet Davutoglu koji je nedavno, bez konkretnog objašnjenja, napustio tu funkciju na kojoj je proveo godinu i po dana. On je tom prilikom istakao da će i pored nesporazuma i dalje biti „lojalan Erdoganu” koji takođe nije javno objasnio zašto se razišao sa svojim bliskim saradnikom , „ideološkim sinom „sa kojim je u kabinetu proveo zajedno poslednjih petnaest godina.