Naslednik premijera Ahmeta Davutoglua biće van Turske malo poznati političar Binali Jildirim, ministar transporta, pomorstva i komunikacija, dugogodišnji verni sledbenik predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Po tradiciji, Izvršni savet vladajuće Partije pravde i razvoja (AKP) i ovog puta je predložilo samo jednog kandidata – Jildirima – za predsednika stranke koji će, po funkciji, samim tim biti i premijer Turske. Do ove kadrovske promene dolazi posle neočekivanog povlačenja premijera Davutoglua, koji više očevidno nije mogao da nađe zajednički jezik sa šefom države Erdoganom, pre svega o promeni ustava i uvođenju predsedničkog sistema kao i oko saradnje sa Evropskom unijom u rešavanju izbegličke krize.
„Nova vlada će u harmoniji sa svojim partijskim kolegama, a pre svega sa našim osnivačem i liderom partije (Erdoganom), nastaviti da radi na sprovođenju postavljenih ciljeva koji treba da dovede do stvaranja velike Turske”, izjavio je Jildirim u sredu popodne odmah posle imenovanja za kandidata za predsednika AKP. On je obećao da će skinuti s dnevnog reda „kurdski terorizam” i najavio posetu Dijarbakiru, gradu na jugoistoku zemlje, gde će se sresti sa rodbinom stradalih boraca.
Sada je preostalo da se obavi samo formalnost. Na vanrednom kongresu AKP koji je zakazan za 22. maj delegati će sigurno izabrati Jildirima za šefa partije, pogotovo što je on dve decenije bliski saradnik Erdogana, koji još uvek u svojim rukama drži sve dizgine u partiji, iako je formalno napustio AKP pošto prema ustavu, kao šef države mora da se ponaša kao nadstranačka ličnost.
Uoči odluke Izvršnog saveta, u igri je bilo, tvrdili su lokalni mediji, još nekoliko imena za kandidata za lidera stranke i premijera: najčešće su pominjani ministar pravosuđa Bekir Bozdag i ministar energetike Bert Albajrak, zet predsednika Erdogana. Ali, izbor je, ne slučajno, pao na iskusnog Jildirima, jednog od osnivača AKP, koji je dosad pet puta bio član vlade i savetnik predsednika, koji je uvek bespogovorno aplaudirao Erdoganu. Takva ličnost je u ovom trenutku potrebna šefu države, koji od vladajuće stranke pre svega traži da po hitnom postupku promeni ustav i da umesto parlamentarnog uvede predsednički sistem vladavine.
Odlazeći Davutoglu je očigledno imao rezerve prema toj inicijativi koja je u centru pažnje od kako je sredinom 2014. godine Erdogan izabran za šefa države. Tome se protive i opozicione partije, koje se plaše da će to dovesti do strahovlade jednog čoveka koji se i sada, kako kažu, često kršeći ustav, ponaša kao da ne postoji vlada. U svakom slučaju novi premijer će biti poslušniji od svog prethodnika, ističe se u prvim ocenama političkih analitičara u Ankari.
Binali Jildirim je rođen pre 61 godinu u mestu Refanije, u centralnom delu zemlje. Diplomirao je na Tehnološkom univerzitetu u Istanbulu. On i Erdogan sarađuju još od devedesetih godina prošlog veka, kada je ovaj bio gradonačelnik Istanbula. U više vlada je vodio sektor za transport, pomorstvo i komunikacije. Odrastao je u konzervativnoj porodici.
Novi premijer će, kako se očekuje, izvršiti nekoliko promena u kabinetu, kako bi se oslobodio sledbenika svog prethodnika. U ovom času nije jasno da li će Erdogan, posle formiranja vlade, raspisati i vanredne parlamentarne izbore kako bi vladajuća stranka dobila novu šansu da osvoji dvotrećinsku većinu, odnosno najmanje 367 od ukupno 550 mesta u nacionalnoj skupštini. To je preduslov da se bez održavanja referenduma izmeni ustav i uvede predsednički sistem. Vladajuća Partija pravde i razvoja sada u parlamentu ima 317 fotelja i potrebna joj je podrška bar jedne opozicione stranke, koje se zasad protive toj sistemskoj promeni.