subota, 24.08.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 11:43

Prva titula Portugalaca

Finale Evropskog prvenstva za fudbalere: Francuska – Portugalija 0:1 (0:0, 0:0). – Jedini gol postigao Eder u 109. minutu. – Pobednik od polovine prvog poluvremena bez povređenog Kristijana Ronalda. – Žinjak u 89. pogodio stativu
Autor: I. C.nedelja, 10.07.2016. u 23:32
(Фотографије Ројтерс)

Portugalija je prvi put osvojila neki trofej. Postala je prvak Evrope pošto je u Parizu pobedila Francusku s 1:0 (0:0, 0:0). Odluka je pala u 109. minutu. Portugalci su se dodavali i činilo se da im ni tada nije bila namera da ozbiljnije zaprete Francuzima. A onda je lopta došla do Edera. Primio ju je na levoj strani i krenuo paralelno sa šesnaestercem. Od njega, valjda, niko nije očekivao da će da šutira iz velike daljine. Portugalac je, međutim, rešio da oproba šut i to mu se posrećilo. Njegov čuvar je blokirao pogrešnu stranu, Loris možda i nije na vreme video kuda ide lopta, a kada se bacio nije mogao da spreči najgore po Francusku – lopta je završila u njegovom desnom uglu.

Dva minuta pre toga Portugalci su bili najbliži vođstvu. Englez Klatenburg je dosudio slobodan udarac za njih, mada je lopta pogodila u ruku Vilijama Karvalja!? Šutirao je, mada je prekršaj bio na levoj strani, levak Gereiro i pogodio prečku!

Najbliži trijumfu Francuzi su bili u pretposlednjem minutu drugog poluvremenu. Žinjak je dobio loptu u šesnaestercu, ali isuviše iskosa. Međutim, iako okrenut leđima Pepeu velemajstorski ga je prevario i potom tukao na gol. Rui Patrisio je jedini put na utakmici bio nemoćan, ali je sreća bila uz njega – lopta je pogodila stativu.

Francuzi su, inače, bili opasniji i dok je Kristijano Ronaldo bio u igri. U sedmom minutu je Grizman tukao u spoljni deo mreže, a u desetom, iako omalen, odlično je skočio i izvrsno šutirao glavom. Ali portugalski golman je izbio loptu koja je išla pod prečku. U 19. minutu je Sisoko pretrčao gotovo celo protivničko polje kao da nema nikoga od Portugalaca i dobro šutirao.

A onda je u 23. minutu Kristijano Ronaldo morao da napusti igralište. Nekoliko minuta pre toga kolenom ga je udario Paje i mada je portugalski kapiten pokušao da ostane u igri – ipak je morao na klupu. Sudija tada nije dosudio prekršaj, kao ni faul pre toga, takođe u korist Portugalije, i u nastavku akcije je nastradao Ronaldo.

Možda se posle izlaska glavne uzdanice protivnika domaćinu učinilo da je pobeda neizbežna. Mada je uglavnom lopta bila u njihovim nogama nisu pojačali tempo. Osveženje je usledilo tek kad je u 57. minutu umesto Pajea ušao Koman. Već u narednom minutu je stvorio šansu Grizmanu, ali fudbaleru koji je uveo Francusku u finale nije bilo suđeno da joj donese i trofej.

Koman je pripremio priliku i Žiruu u 73. minutu. Međutim i njegov šut je ukrotio Rui Patrisio.

Da je Žinjak dao gol u 89. minutu Portugalci bi žalili za onim što se dogodilo u 77. minutu. Dugo nisu ugrozili gol Francuza (u četvrtom minutu je Nani primio loptu upućenu s portugalske polovine, ali je iz šesnaesterca pucao preko gola), a onda su dva puta stavili na muke Lorisa u razmaku od samo nekoliko sekundi.

Prvo je Nani s mesta odakle se obično centrira pokušao da uhvati na spavanju francuskog golmana. Ipak, Loris je krajnjim naporom „izvadio” loptu koja je išla pod samu prečku. Međutim, lopta se odbila do Kvarezme, koji ju je makazicama uputio na gol, ali pravo tamo gde je bio golman.

Posle toga je i Sisoko ponovo skrenuo pažnju na sebe. Šutirao je s više od 25 metara, ali je i tada Rui Patrisio bio nesavladiv.

Portugalski selektor Fernando Santos je tek u 75. minutu uveo u igru pravog centarfora. I to mu se isplatilo. Eder je u 103. minutu stavio na iskušenje u 103, a potom postao i junak prvog trijumfa Portugalaca u istoriji.

Novi šampion Evrope ne samo što nije plenio igrom na ovom turniru, nego ostaje utisak da je sve vreme šampionata bio pod skutovima sreće. U grupi je bio tek treći, potom se provlačio i jedino je u polufinalu protiv Velsa došao, što se kaže, zasluženo do pobede.

Francuzi su počeli traljavo, a onda bili sve ubedljiviji. Činilo se da su najteži deo ostavili iza sebe kada su izbacili Nemce. Ali, u finalu nisu umeli da iskoriste terensku inicijativu koju im je protivnik prepustio. I jedan gol je odlučio, jedan trenutak nepažnje.

Stadion: Francuske. Gledalaca: 80.000. Sudija: Klatenburg (Engleska). Strelac: 1:0 Eder (109). Žuti kartoni: Imtiti, Matidi, Kosjelni, Pogba (Francuska), Sedrik, Mario, Gereiro, V. Karvaljo, Patrisio, Fonte (Portugalija).

FRANCUSKA: Loris 8 – Sanja 7, Kosjelni 8, Imtiti 8, Evra 7 – Pogba 7, Matidi 7 – Sisoko 8, Paje 5 (od 57. Koman 6) – Grizman 7 – Žiru 6 (od 75. Žinjak 7). Selektor: Dešan.

PORTUGALIJA: Patrisio 8 – Sedrik 6, Pepe 6, Fonte 8, Gereiro 7 – V. Karvaljo 7 – Sančes 6 (od 75. Eder 6), Silva 6 (od 65. Motinjo 5), Mario 7 – Nani 7, Ronaldo – (od 23. Kvarezma 6). Selektor: Santos.