Na veslačkom takmičenju od 6. do 13. avgusta u laguni Rodrigo de Freitas, u samom centru Rija, našu zemlju predstavljaće dvojac bez kormilara (Miloš Vasić, Nenad Beđik) i dubl skul (Marko Marjanović, Andrija Šljukić). Član Selektorske komisije Veslačkog saveza Srbije (VSS) i trener dvojca bez kormilara Nebojša Ilić pred odlazak je rekao:
– Odlično su odradili završne pripreme prvo na Vlasinskom jezeru, a potom i na Gružanskom. Imali smo idealne uslove za rad i ovom prilikom se na tome zahvaljujem Ministarstvu omladine i sporta i Olimpijskom komitetu Srbije. Odlazimo u Rio maksimalno motivisani da srpski sport i veslanje prikažemo u najlepšem svetlu. Milošu Vasiću je pre četiri godine u Londonu u četvercu bez kormilara zauzeo 10. mesto:
– Formu smo podigli na najviši nivo, što je i bilo planirano na početku sezone. U odnosu na poslednju proveru – Svetski kup u Poznanju sredinom juna, gde smo osvojili peto mesto – napredovali smo u brzini i tehnici, a verujem da ćemo u Riju izveslati svoje najbolje trke u karijeri. U protekle dve godine pokazali smo da pripadamo vrhu svetskog veslanja. Lane smo osvojili tri bronzana odličja na najvećim međunarodnim takmičenjima, uključujući i Svetsko prvenstvo u Ožibeleu na kojem su mahom veslale posade koje nas očekuju i u Riju. Iako se ove godine, i zbog sticaja određenih okolnosti, nismo domogli postolja, prvo na Evropskom prvenstvu u Brandenburgu, a potom i na Svetskom kupu u Poznanju, nismo izgubili samopouzdanje. Naprotiv. Ova takmičenja su nam, uostalom, služila samo kao priprema za Olimpijske igre, a i na njima smo bili na visokom nivou,
Štroker Nenad Beđik je u Londonu 2012. u dvojcu bez kormilara stigao u B finale u kojem nije veslao zbog povrede Nikole Stojića.
– Za razliku od Londona u Rio putujem s mnogo većim ambicijama. Tim pre što je ovaj dvojac zvanično treći na svetu. Međutim, bez obzira na to ne osećamo nikakav pritisak i imamo samo jednu želju – da svaku trku izveslamo na maksimalnom nivou. Na licu mesta ćemo videti za koji će to plasman biti dovoljno, a mnogo toga će biti jasnije posle samih kvalifikacija. Vasić i ja smo i po godinama relativno mladi, a poredeći se sa nekim rivalima imamo mnogo manje iskustva. Smatram da naše vreme tek dolazi, a i posle Olimpijskih igara u Riju još dugo ćemo biti akteri najvećih svetskih takmičenja – napominje Beđik – Dobro smo se informisali i pripremili za sve što će nas očekivati u Riju. Prvih 1.000 metara staza je na najširem delu jezera i ima dosta bočnog vetra. Druga „hiljadarka” je u kakvoj-takvoj zavetrini. S tim u vezi i neke treninge na Vlasinskom i Gružanskom jezeru smo prilagodili tim uslovima. U Riju imamo čak sedam dana da „okusimo“ stazu pre početka regate. Posebno sam srećan što smo prvi sportisti iz Srbije u Olimpijskom selu.
Treneru dubl skula i reprezentacije Srbije Aleksandru Ivkoviću Igre u Riju biće prve na kojima vodi neku ekipu:
– Plan i program završnih priprema odrađen je do tančina, zahvaljujući i podršci Ministarstva omladine i sporta i Olimpijskog komiteta Srbije koji su nam obezbedili sve uslove za treninge. Garantujem da će se ovaj čamac u svakoj trci fanatično boriti.
Marko Marjanović je osetio dah olimpijskih igara u Londonu 2012, ali samo kao posmatrač budući da je bio rezerva za dvojac bez kormilara i četverac bez kormilara:
– Za ovo takmičenje smo se pripremali od kraja Igara u Londonu. Na njima sam bio posmatrač tako da otprilike znam šta mogu da očekujem i u Riju. Bitno je i da sedam dana koje imamo na raspolaganju pred početak takmičenja maksimalno iskoristimo da dobro naštelujemo čamac i još malo doteramo formu. Ovu regatu doživljavamo kao i svaku drugu, tj. priliku da nastavimo da se krećemo uzlaznom linijom.
Štroker dubl skula Andrija Šljukić biće jedan od najmlađih učesnika veslačkog takmičenja u Riju, ujedno i jedini naš veslač bez ikakvog olimpijskog iskustva.
– Jedva čekam da počne. Samopouzdanje nam podgreva činjenica da smo na treninzima postigli svoje najbolje vreme na svim deonicama na kojima smo radili testove. Radili smo i po vetru i po kiši tako da nas u Riju ništa ne može iznenaditi. – Konkurencija će biti izuzetno jaka, a veliki broj čamaca su u veoma uskom krugu kandidata za finale.
Na olimpijsku medalju čekamo od 1984.
Srpsko veslanje čeka na olimpijsku medalju 32 godine. U Los Anđelesu 1984. Zoran Pančić i Mile Stanulov su u dubl skulu s trenerom Srboljubom Saratlićem osvojili bronzanu medalju. Četiri godine ranije, u Moskvi, isti čamac sa istim trenerom postao je olimpijski vicešampion.