Subotica – U prvoj polovini godine pred matičara je stalo 265 parova, što bi značilo da je svakog vikenda do sada sklopljeno bar desetak brakova. Tradicija kaže da se brakovi najčešće sklapaju s jeseni, i u tom slučaju mladenci će morati da požure pred matičara kako bi se bar održao prošlogodišnji broj venčanja, kada se sudbonosno „da” začulo 654 puta.
Ono što je za Suboticu karakteristično, i što ni loše godine i decenije nisu uspele da promene, jeste podatak da je više od polovine brakova mešano. Dok se prethodnih godina govorilo o mešovitim brakovima nacionalnih zajednica sa ovih prostora, odlazak sve većeg broja mladih da rade na brodu ili u inostranstvu doneo je Subotici snaje i zetove iz čitavog sveta – iz gotovo svih evropskih zemalja, do Filipina, SAD, Indije... pa venčanja uz prevodioca ovde nisu retkost.
Ukoliko od ovih podataka nekome u glavi već odjekuju svadbarska zvona, treba reći da je broj sada sklopljenih brakova na godišnjem nivou, ipak za više od trećine manji nego tokom sedamdesetih godina prošlog veka. U periodu od 1970. do 1977. godine sklapano je više od hiljadu brakova, a toliko svadbarskih kolona u potonjim godinama više nije prošlo kroz grad. Krivulja koja pokazuje broj sklopljenih brakova u stalnom je padu. Čak i uz povremena zaustavljanja, ili blago povećanje novih brakova u odnosu na prethodnu godinu, tendencija je da se pred matičara sve ređe izlazi.
O tome govore i vlasnici sala za venčavanje. Zorica Grbić, koja je godinama vlasnica sale za slavlja, kaže da je svadbi manje nego pre četiri ili pet godina, a i na svadbama je manje gostiju.
– Nekad je na svadbi bilo i po 300 zvanica, i to nije bilo neobično, sad se uglavnom poziva stotinak gostiju. Ono što primećujemo jeste da onaj ko odluči da pravi svadbu ne štedi ni na opremi ni na usluzi – kaže Grbićeva.
U drugoj sali, čije ime vlasnici nisu želeli da se navodi, takođe potvrđuju da je svadbi manje, a primećuju i da mladenci ne žele da dodatno opterećuju goste, pa izostaju neki običaji, poput tradicionalnog posleponoćnog plesa s mladom, što je bila prilika za još jedan novčani poklon mladencima.
Ne samo da se odluka o venčanju teže donosi, već su i mladenci sve stariji, primećuju matičari, jer u proseku ona ima 30, a on bar 33 godine. Moglo bi se očekivati da su odluku o venčanju doneli posle dugog i ozbiljnog razmišljanja, ali kad odu tamburaši, a počnu da stižu računi i tokom svakodnevnih životnih nedaća različiti karakteri ispolje svoju nepomirljivost, sledeća adresa je Opštinski sud u Subotici.
Na prošle godine sklopljena 654 braka, na sudu je razvedeno 414, odnosno dve trećine bračnih parova sudskim pečatom je potvrdilo da sintagma „dok nas smrt ne rastavi” za njih ne važi, ili bar ne u toj bračnoj kombinaciji. Iako je sud razveo 414 bivših parova, u većini slučajeva to su u stvari porodice, gde je čak njih 267 međusobne odnose i imovinu uređivalo kroz parničenja i suđenja. Hladna statistika tako kaže da tek jedan od tri sklopljena braka ima šanse na uspeh, i izgleda da je bračnu sreću teže naći u Subotici nego u ostalim delovima Srbije, jer se u republici u proseku razvede svaki četvrti brak.