Samo Srpska napredna stranka i Pokret „Dosta je bilo”, tri i po meseca posle vanrednih parlamentarnih izbora, mogu da budu zadovoljni rejtingom. Prema istraživanju agencije „Faktor plus”, ove dve stranke u međuvremenu su blago popravile svoj rezultat sa izbora održanih 24. aprila, na kojima je lista koju je vodio Aleksandar Vučić osvojila 48,25 procenata, a pokret Saše Radulovića 6,02 procenta podrške birača. Sada, na uzorku od 50 odsto opredeljenih ispitanika, imaju 51,9, odnosno sedam procenata.
Ostali su „pali” u odnosu na izborne rezultate svojih izbornih lista, ali ne drastično – DS za 1,2, SRS za jedan procenat, SPS za 0,6 procenata. Mnogi od njih bili su deo nekih izbornih lista, a „Faktor plus” je sada merio popularnost stranaka pojedinačno. Zato se kod nekih parlamentarnih stranaka beleže rejtinzi ispod cenzusa, ali u zbiru s koalicionim partnerima blizu su izbornih procenata. DSS i Dveri, na primer, na izborima su imali 5,04 odsto podrške birača, a lista popularno nazvana „Čeda, Boris, Čanak” – 5,02 odsto. Tri stranke koje su činile ovu listu – LDP, SDS i LSV – međutim, pojedinačno imaju manje od dva procenta, pa su na ovoj listi „Faktora plus” svrstani u segment „neka druga” partija, objašnjava za naš list direktor ove agencije Vladimir Pejić.
„Ipak, sve je dosta približno rezultatima izbora. Niko još nije dao argumente biračima da bitnije promene mišljenje. Videćemo kad prođe leto i kad se malo aktiviraju, da li će se nastaviti ovaj trend ili će stranke nešto više činiti da promene to stanje”, ističe Pejić.
Istraživanje sprovedeno od 1. do 8. avgusta, na uzorku od 1.100 ispitanika sa teritorije Srbije (bez Kosova i Metohije), pokazuje da je Aleksandar Vučić i dalje najpopularniji političar, odnosno da ono što radi i govori podržava ubedljivo najviše ispitanika – 59 odsto. Rejtinzi pojedinaca mogu biti posebno zanimljivi s obzirom na to da slede predsednički izbori sledeće godine. Aktuelni predsednik Tomislav Nikolić daleko je od Vučića po procentu podrške za ono što govori i radi, a Pejić napominje da je on u tom segmentu pao za jedan procenat u odnosu na prethodno istraživanje s kraja juna.
„To ne mora da ima veću težinu, može da bude samo stvar u trenutku merenja. Generalno, rejting pojedinaca korespondira sa snagom partija. Kad budu došli na red predsednički izbori, pojaviće se neke nove ličnosti, možda i Vuk Jeremić, Saša Janković ili Nikola Selaković, koji se pominju u javnosti, ali za sada je sve to na nivou spekulacija i zato nismo merili njihov rejting u ovom trenutku”, kaže Pejić.
U ispitivanju mišljenja građana Srbije o razlozima „kasnog” formiranja vlade, najčešći izbor odgovora (56 odsto) bio je „Traženje najboljeg rešenja”. Sledeći najčešći razlog bio je „Spoljni pritisci” (43 odsto), pa „Unutrašnji pritisci” (19 procenata), zatim „Veliki broj događaja u prethodnom periodu” – 16 procenata. Da su posredi bili i „Problemi oko formiranja većine” smatra devet, a da je u pitanju „Nešto drugo” navodi sedam odsto ispitanika (data je mogućnost više odgovora).
„Odgovori su, praktično, preslikana slika onoga kako su stranke objašnjavale razloge i kako su mediji prenosili. Šta odgovara istini, već je drugo pitanje, ali to ljudi ne mogu ni da znaju”, objašnjava Pejić.
Kad je reč o politici nove vlade, 48 procenata smatra da se ona neće menjati. Da će se menjati „donekle” misli 24 odsto, a da će biti promena „u velikoj meri” sigurno je 16 odsto ispitanika, dok njih 12 odsto nema stav o tome. Građani u velikom procentu – 84 odsto, izgleda, očekuju da će ova vlada trajati pun mandat, s tim što se 44 odsto njih „ograđuje” i misli da će biti pun mandat, ali uz rekonstrukciju. Tek 10 odsto misli da će trajati manje od četiri godine, a njih šest odsto nema stav.