Guča – Izabrani reporterski tekstovi koje je „Politika” od početka ovog stoleća objavila kao svoje izveštaje sa Dragačevskog sabora trubača štampani su u posebnoj knjizi „Guča u tajnim američkim depešama”, koja se, uoči 56. sabora, pojavila u izdanju Biblioteke opštine Lučani u Guči. Reč je o 73 teksta opremljena fotografijama, koje je sa Sabora trubača redakciji poslao naš novinar Gvozden Otašević.
Saglasnost da se knjiga štampa dala je prošlog septembra naša redakcija, s potpisom tadašnjeg sekretara „Politike” Nikole Trklje.
– Ponekad valja, zbog nebeske pravde, našeg kratkog pamćenja i nenamerne spremnosti da se ogrešimo o ljude koji nas vazda prate, neke stvari staviti na papir. Zato kroz ove stranice putuju nejaka dečica dragačevska iz šezdesetih godina prošlog veka, savršeni trubači kojih se više niko ne seća, mamurni saborski svet opijen zvukom i teskobom dana, vredne konobarice i prodavačice iza tezgi i vrelina avgustovske noći, posle srpskog prvenstva za trubače kome nema na svetu ravnog – naveo je u uvodom slovu knjige Joviša Slavković, književnik iz Guče.
Sve je to stalo u „Politikine” izveštaje sa najvećeg narodnog skupa u državi, u dopise koje je od početka ovog veka sastavljao Gvozden Otašević, novinar naše kuće.
– Usput je, sa svakim saborom, Gvozden Otašević sve više postajao Dragačevac, veran seljaku sa ovih brda i odan priredbi o kojoj priča vaseljena – zaključuje Slavković uz zahvalnost „Politici” za ove pamtljive tekstove i Biblioteci opštine Lučani koja je odlučila da ih od zaborava odbrani.
Urednik knjige Sanja Prodanović smatra da bi Dragačevo danas bilo još jedan zaboravljeni predeo kome bi se divili samo na slikama da nije trube, zahvaljujući kojoj je svet upoznao Guču, brdsku varošicu gde se svake godine u avgustu okupi nekoliko stotina hiljada namernika iz Srbije i inostranstva, kako bi barem na trenutak spoznali magiju majstora flighorni.
– Zov trube kao nevidljiva sila već 55 godina poziva na Sabor trubača, a na poziv se odazivaju svi jer su retki oni koji su samo jednom bili na najvećoj srpskoj priredbi. Dragačevski sabor trubača ne može se opisati, reči ne mogu oslikati njegovu čaroliju, potrebno ga je doživeti jer to je mesto gde se spajaju sve generacije, slaveći praznik života protkan tradicijom, stvarajući jedinstvene uspomene i čineći deo istorije varošice na Bjelici. Mnogi od rečenih utisaka stali su među korice ove knjige – rekla je Prodanović.
U ime izdavača – Biblioteke opštine Lučani u Guči knjigu je potpisao direktor Slavko Radosavčević, na čelu Uređivačkog odbora je Milojko Veljović. Knjiga sadrži 200 fotografija i registar od 517 imena.
Inače, Gvozden Otašević je do sada objavio dva dokumentaristička romana iz poslednjeg rata: „Neron iz Cvetne ulice” („Litopapir”, Čačak, 1995) i „Olga Nikolić” (Srpski četnički pokret, Beograd, 2008) i zajedno sa Milovanom Vulovićem monografiju „Žele” („Jureš”, Čačak, 1999).