četvrtak, 22.10.2020. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
ponedeljak, 22.08.2016. u 00:30

Amerikanci najuspešniji, Srbija 32. po broju medalja

Na drugom mestu sportisti iz Velike Britanije, Kinezi su na trećem mestu a desetkovana ruska ekpsedicija je četvrta po broju osvojenih medalja
Јусеин Болт, најбржи човек на свету (Фото Ројтерс)

RIO DE ŽANEIRO - Američki sportisti završili su učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru sa 121 osvojenom medaljom, od čega 46 zlatnih, 37 srebrnih i 38 bronzanih, dok je Srbija sa osam odličja, dva zlatna, četiri srebrna i dva bronzana, zauzela 32. mesto.

Učinak vodećih sportskih nacija nije sasvim realan, jer se mora uzeti u obzir činjenica da je ruski tim u Rio došao desetkovan, pošto više od 100 njihovih takmičara nije dobilo dozvolu da nastupi na Olimpijskim igrama.

Da su bili kompletni, Rusi bi sasvim sigurno osvojili više od 56 odličja, a SAD, Velika Britanina i Kina bi ih imali manje.

Što se učinka srpskih sportista tiče, svi bi morali da budu zadovoljni sa osam osvojenih medalja, jer je to više nego u Londonu i Pekingu zajedno. Tačno je da smo u tenisu i streljaštvu ostali bez „već viđenih” odličja, ali su osvojena neka na koja i nismo računali.

Od država bivše Jugoslavije, najviše uspeha su imali hrvatski sportisti, koji su osvojili deset medalja, pet zlatnih, tri srebrne i dve bronzane, i zauzeli su 17. mesto.

Slovenci su osvojili četiri medalje (1-2-1), a jedna zlatna je otišla na Kosovo. Takmičari iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore nisu se peli na pobedničko postolje.

Zlatne medalje su osvajali sportisti iz 59 zemalja, a odličja su otišla ukupno u 87 država.