Tokom poslednjih godinu i po dana arheolozi uspeli da obrade mnogo interesantnih nalazišta, koja su postala prave naučne senzacije. Ta arheološka nalazišta postala su interesantna ne samo uskom krugu stručnjaka već i najširem krugu ljudi. Na kraju krajeva, bacila su novo svetlo na još uvek slabo izučene istorijske podatke iz različitih epoha – od antike do Srednjeg veka.
Superhendž, megalitski spomenik otkriven je prošle godine u blizini čuvenog Stounhendža, na dubini većoj od šest metara pod zemljom. Otuda i ime. Jedna od najvećih megalitskih struktura na teritoriji Evrope sastoji se od mnoštva velikog kamenja, postavljenog u jedan red. Kompjuterski model je pokazao da na Solsberijskoj ravnici, najverovatnije, postoje i drugi slični objekti, tako da Stounhendž nije jedinstven... Svi su oni nekada, najverovatnije, bili povezani među sobom.
Stounhendž (Foto Rojters)
Posle deset godina iskopavanja pronađeni su ostaci koji se spominju u biblijskim izvorima tvrđave Akra – izgrađene pre više od dve hiljade godina za vreme grčkog kralja Antioha IV. Smatralo se da je tvrđava izgubljena. Pa ipak, napuštenu tvrđavu mnogi su pokušavali da pronađu tokom proteklih sto i više godina, ali sve do nedavno — bezuspešno...
Ruševine koje su otkrili arheolozi predstavljaju deo masivnog zida i služile su kao osnova kule. Stručnjaci tvrde da je tvrđava mogla u isto vreme da primi oko tri hiljade vojnika.
Zamak kralja Artura
U Kornvolu, koji je tesno povezan sa legendom o čuvenom kralju Arturu, pronađeni su ostaci zamka iz V–VI veka. Od građevina su ostali zidovi debeli jedan metar, stepenice i fragmenti patosa. Takođe, u tom mestu su pronađeni delovi keramičkih i staklenih proizvoda, kao i amfore u kojima je u to vreme prevoženo vino i maslinovo ulje iz istočnog Mediterana.
Naučnici veruju da je dvorac bio deo velikog kompleksa, u kojem se nalazilo desetak zgrada. U ostalim zgradama, sva je prilika, bile su smeštene zanatlije, vojnici i posluga. U istom dvorcu bila je i rezidencija tadašnjih vladara. To se poklapa sa navodnim periodom vladavine kralja Artura koga ipak smatraju mitskom figurom, što ne umanjuje vrednost nalazišta jer je ovo prvi slučaj otkrivanja takvih velikih ruševina, koji se odnosi na rano srednjovekovno doba...
U Francuskoj je otkrivena jedinstvena statua „keltskog princa”. Ležala je u grobu, gde je sahranjen sin jednog od keltskih vladara, i napravljena je po liku pokojnika. U grobu je bila i kočija sa ostacima dva konja, koja je po svemu sudeći trebalo da prenese princa do zagrobnog carstva. U grobnici je pronađen i vinski kotao grčke ili etrurske izrade.
Etrurska grobnica u Toskani
Ovo otkriće ugledalo je svetlost dana zahvaljujući jednom farmeru koji je obrađivao svoje polje i plugom neočekivano naišao na jamu dublju od deset metara... U podzemlju su se nalazili mermerni sarkofazi sa pepelom pokojnika, a u jednom od njih ležao je skelet muškarca koji je, po svemu sudeći, pripadao lokalnom plemstvu. Na jednom od sarkofaga nalazio se dugačak natpis koji, nažalost, još uvek nije dešifrovan. Stručnjaci smatraju da je grob pripadao porodici aristokrata, koji su živeli u okolnoj etrurskoj tvrđavi.
U jednom od gradova Kine, u blizini autobuske stanice, tokom iskopavanja pronađena je koštica breskve stara više od dva miliona godina. Ispostavilo se da su udaljeni preci savremenih ljudi jeli breskve još pre nego što je nastala prva civilizacija... Koštice su očuvane zahvaljujući velikoj količini kalcijuma u njima. Uzgred, koštice savremenih sorti breskvi mogu se čuvati ne duže od dve godine. Između ostalog, u istom gradu otkriveno je i najstarija brašno, proizvedeno pre više od 12.000 godina.