utorak, 15.10.2019. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
Poslednja izmena 00:36

Đurđević odveo Srbiju u baraž

U Gornjem Milanovcu u poslednjem meču kvalifikacija naša mlada reprezentacija ostvarila važnu pobedu na putu ka Poljskoj: Srbija – Slovenija 3:1 (2:1). – Napadač Partizana postigao het trik
Autor: Dragan Todorovićutorak, 11.10.2016. u 21:10
Троструки стрелац Урош Ђурђевић други гол за Србију постигао је из пенала (Фото Н. Неговановић)
Muslin i Kokeza gledali mlade
Važnom meču u Gornjem Milanovcu prisustvovali su i selektor našeg A tima Slavoljub Muslin sa svojim pomoćnicima, kao i predsednik naše fudbalske organizacije Slaviša Kokeza. Nema sumnje da među fudbalerima iz ove selekcije naš selektor traži i buduće asove glavne repreentacije.

Gornji Milanovac – Znalo se pre poslednjeg dvoboja u kvalifikacijama da nam Slovenci nikako ne leže, da je to jedina ekipa od koje smo poraženi, ali se isto tako znalo da nas samo  pobeda u ovoj utakmici ostavljala u trci za Poljsku. Srbija će kroz baraž mečeve tražiti svoju novu sreću, a moglo je drugačije jer je Italija ,,izvukla”, samo bod kod kuće od Litvanije.  Po potencijalu i kvalitetu ova reprezentacija definitivno  zasluzžuje da iduće godine bude učesnik najveće smotre najboljih mladih ekipa Evrope.

Srbiji je pripalo prvo a protivniku drugo poluvreme. Naš tim se od samog starta legitimisao kao ekipa koja će u ovom meču po svaku cenu jurišati na pobedu, jer je jedini samo takva računica vodila ka cilju – borbi za barž za evropski šampionat kojiće se sledeće godine održati u Poljskoj. Pokušali su Slovenci da smire igru našeg tima. Nije prošlo puno vremena kada je Andrija Živković u svom stilu krenuo odlučno na polovinu protivnika, zatim nesebično uposlio Đurđevića, koji znalački koristi slabost gostujuće odbrane, pre svih Barića, i desnom nogom sa desetak metara šalje loptu u golmanov levi ugao: Srbija – Slovenija 1:0!

Raspoložena Srbija, predvođena darovitim igračima, evropskim i svetskim prvacima, najavila je u nastavku meča još veće mogućnosti. Sergej Milinković-Savić, Lukić i Živković stvljali su veliku pometnju u protivničkoj odbrani da bi u 14. minutu Đurđević imao lepu priliku  da posle ubačene lopte sa leve strane ponovo matira Sorčana.

Slovenci su prvi put uspeli da pređu na našu polovinu tek u 19. minutu. Usledila je dobra akcija po sredini terena, Sporar je znalački uposlio Lotrića, koji je uspeo da pobegne Veljkoviću i Filipoviću i onda iskosa sa desne strane pošalje loptu pored našeg golmana, koji je u ovoj situaciji možda mogao i bolje da reaguje: Srbija – Slovenija 1:1!

Igrao se 23. minut kada je Kavšić nespretno reagovao u svom šesnaestercu, fauliravši s lađa Sergeja Milinković - Savića, pa sudija nije imao nikakvu dilemu. Turčin je bez dvoumljenja pokazao prstom na belu tačku. Veliku odgovornost  preuzeo je strelac prvog gola, Đurđević je šutirao oštroi veoma snažno po sredini gola ne ostavljajući protivničkom golmanu ni promil nade: Srbija – Slovenija 2:1!

Pred sam kraj isteka pola časaigre u žaru borbe da što pre stignu do lopte, koja je već uveliko išla u aut, naši igrači Grujić i Ristić, žestoko su se sudarili, a deblji kraj izvukao je Ristić koji je odmah tražio zamenu, dok je Grujić ostao na terenu. Bio je to hendikep sa kojim je Srbija morala da se nosi u nastavku meča.

Slovenija nije odustajala od namere da se ponovo ozbiljno približi našem golu, pa su Stanković i Sporar u 38. minutu izveli lepu akciju ali je centarfor Slovenije slabo šutirao. Energični selektor gostiju Primož Gliha ušao je u manji verbalni duel sa Sergejom Milinković. Savićem, stvorila se gužva srećom bez većih posledica. Iako su odavno izgubili sve šanse da se nađu u baražu gosti su iz sve snage kidisali na našu polivinu.U tim trenucima odbrana Srbije bila je na velikom iskušenju. Srećom dobar šut Petra Stojanovića iskosa sa desne strane naš mladi golman uspeo je da odbrani, a koji sekund kasnije i odličan pokušaj Balkoveca iz slobodnog udarca.

U drugo poglavlje meča Srbija je krenula nešto bojažljivije, dok Slovenci nisu imali šta da izgube. Tako je u 60. minutu Petar Stojanović imao lepu šansu, ali je na našu sreću lopta prošla pored stative. Slovenija je u dobrom delu diktirala tempo, pokazujući odlučnu nameru da do kraja pošteno namuče svog sporskog rivala, kome je ostalo da sve nade polaže u individualne kvalitete svojih fudbalera.

Tek u povremenim kontranapadima i to uglavnom po desnoj strani, Srbija je ozbiljno pretila protivniku. Tako su u 69. miutu Đurđević i Gaćinović izveli lepu akciju da bi na kraju fudbaler španske Selte šutirao glavom pored gola. Publika je  tim momentima tražila odlučniju igru, koja je opet sa druge strane podrazumevala i veću angažovanost svih fudbalera, posebno u napadu.

Tek što je ušao u igru mladi Luka Zahović, sin nekadašnjeg fudbalera Partizana Zlatka Zahovića, imao je lepu priliku, ali je srećom njegov pokušaj glavom završio iznad našeg gola. Umor je posle serije teških i napetih mečeva definitivno stigao naše fudbalere. Bilo je samo pitanje časa hoće li do kraja izdržati. A onda u 85.minutu definitivno trenutak odluke. Mladi Gaćinović je ušao u šesnaesterac protivnika štoper Stanković je nespretno reagovao, a sudijaje po drugi put pokazao na belu tačku. Opet je odgovornost preuzeoUroš Đurđević, uzeo je kratak zalet, usledio je slab šut, golman Sorčan je uspeo na kratko da odbrani svioju mrežu, ali je Đurđević posle dugog pokušaja sa samo tri metra bio neumoljiv: Srbija – Slovenija 3:1!

Na kraju zaslužen aplauz na otvorenoj sceni i bratski zagrljaj Vanje i Sergeja Milinković – Savića,junaka u našoj reprezentaciji.

Stadion: Metalca u Gornjem Milanovcu. Gledalaca: oko 2.000. Sudija: Mete Kajkavan (Turska). Strelci : Đurđević 7, 25 (iz jedanaesterca), 86, Lotrić u 19.  Žuti karton: Stojanović, Šime (Slovenija), Sergej Milinković - Savić, Đurđević (Srbija).

Srbija: V. Milinković-Savić 7,5, Gajić 6,5, Veljković 6,5, Filipović 6,5,  Ristić - (od 30. Antonov7), Gaćinović7, Grujić 7, Lukić 7 (od 57. Mihajlović 7), Živković 7 (od 67. Bjelica 6), S. Milinković -Savić 7,  Đurđević 8.

Slovenija: Sorčan 6, Stojanović 7, Bajrić 6, Stanković 6, Krajnc 7, Sporar 6, Črnigoj 6, Šime 7, Kavšić 6 (od 78. Bajde-), Balkovec 7 (od 74. Zahović-), Lotrić 7 (od 58. Hotić 6).

Žreb u petak u Nionu

Poznato je svih deset učesnika narednog šampionata Evrope u Poljskoj, dok će se za preostala dva mesta boriti četiri reprezentacije. Direktan plasman pored domaćina obezbedile su još: Češka, Portugalija, Švedska, Danska, Nemačka, Slovačka, Francuska, Engleska i Italija. A u baražu koji je na programu od 9. do 15.novembra igrače Austrija, Španija, Norveška i Srbija. Žreb je već u petak u Nionu, a prvi put za prvaka Evrope boriće se čak 12 timova.

Sivić: Hvala Đurđeviću

Najteže je ponoviti uspeh, očekivanja od selektora su velika, a realnost malo drugačija,.Međutim, uspeli smo,sada je Srbija na  korak od cilja.

– Znali smo šta nas čeka. Imperartiv moranja nam je ,,okovao,, noge, Slovenci su došli rasterećeni. Primili smo gol iz pogrešpnog pasa. Smogli smo snage da dobijemo utakmicu, čestitamo na pobedi, sada se okrećemo baražu.

Koga želite u baražu?

– Norvešku ako možemo da biram, rekao je selektor

Đurđević je šutirao dva penala?

– On je kapiten, ima karakter. Bilo je logičo da šutira penal i porvi i drugi. Imao sam poverenja. Zahvaljujem mu na svim ovim partijama koje je nosio reprezentaciju. Falio nam je Nemanja Maksimović. Ulaskom Bjelice napravljena je ravnoteža.

Takođe, selektor je istakao da bih voleo da Srbija u baražu dočeka svog protivnika na Partizanovom stadionu..