I pre nego što je 2014. seo u fotelju ministra zdravlja o njemu su se čule razne glasine i klevete. Najviše je prozivan zbog navodnog lečenja pripadnika zemunskog klana, zbog čega su mu pojedinci zalepili etiketu Dr Smrt. Te tvrdnje nikad nisu dokazane, kao ni ona da je od mafije svojevremeno „kupio” stan. Zbog ovakvih priča, čini se, više od drugih ministara je pod lupom javnosti.
Mnogi su pokušavali da ga diskredituju smatrajući da ne vodi dobro sektor zdravlja, ali Zlatibor Lončar je ipak uspeo da ostvari neka od datih obećanja. Nabavio je prvi gama nož u Srbiji, čime je olakšano lečenje pacijenata s tumorima glave, koji više na terapiju ne moraju da idu u inostranstvo.
Zahvaljujući ministru, počelo je obnavljanje aparata za zračenje u celoj Srbiji, kako oboleli od malignih bolesti ne bi morali mesecima da čekaju na početak zračenja. Osnovao je Fond za lečenje dece u inostranstvu i dao šansu mnogim mališanima da se izleče od teških bolesti. Uspeo je da umiri buru među medicinarima kad su najavljivali štrajk, a „izgurao” je i izradu zakona o nestalim bebama, koji je u završnoj fazi. Kao plus u radu stavlja mu se povećan broj odobrenih specijalizacija i zapošljavanja mladih lekara.
U javnosti se dugo spekulisalo da se u novom sazivu Vlade Srbije neće naći Lončarevo ime, ali je ponovnim izborom za ministra zdravlja utišao protivnike. Kad su ga, pre premijerove konačne odluke, pitali da li će opstati na tom mestu, Lončar je hladno odgovorio da Ministarstvo zdravlja nije njegova dedovina, koja se nasleđuje s kolena na koleno. Izjavio je da je ponosan na rezultate koje je postigao na tom mestu, o čemu svedoči podatak da je Srbija na listi Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa u 2015. napredovala za tri mesta i zauzima 30. poziciju.
Ove godine, po savetu premijera, dosta je radio na tome da se po celoj zemlji okreče i urede toaleti u domovima zdravlja i bolnicama, a kao jedan od prioriteta naznačio je uvođenje novog informacionog sistema za zakazivanje pregleda.
Njegova fotelja bila je ozbiljno uzdrmana aferom „helikopter”. Tada je tražena njegova i ostavka bivšeg ministra odbrane Bratislava Gašića zbog glasina da je sedam osoba poginulo u padu vojnog helikoptera zbog njihove „želje da ih novinari uslikaju kako spasavaju bebu”. Kasnije se ispostavilo da je na aerodrom došao sam i to neposredno pre nesreće.
Na početku novog mandata susreo se i s novom aferom – smrću malog Radenka Nikodinovića zbog preloma ruke. Ovaj slučaj ispituje se zbog sumnje na nesavesno lečenje, a odmah posle tragedije počele su kontrole po bolnicama u unutrašnjosti.
Do sada nije uspeo da se izbori s ogromnim listama čekanja na preglede i intervencije, problemima oko izgradnje kliničkih centara (osim u Nišu), korupcijom u zdravstvu, lošim položajem i malim platama zdravstvenih radnika.
U stručnim krugovima važi za dobrog, ali previše ambicioznog lekara. Četrdesetpetogodišnji ministar zdravlja oženjen je pravnicom Vesnom i ima jedno dete.