Vest da su pripadnici MUP-a Republike Srpske (RS) uhapsili osobu koja se dovodi u vezu sa oružjem nađenim pre desetak dana u Jajincima, nedaleko od porodične kuće roditelja premijera Aleksandra Vučića, juče niko od nadležnih nije potvrdio. Zbog toga, ali i oprečnih informacija koje su se u međuvremenu pojavljivale u javnosti u vezi sa privođenjem u RS ostalo je nejasno da li uhapšena osoba ima veze sa slučajem „Jajinci”.
Po Interpolovoj poternici Srbije priveden je Jovan Jošilo (35), koji je posle saslušanja pušten na slobodu, rekao je juče za Tanjug Dragan Mektić, ministar bezbednosti BiH. On je napomenuo da se u zahtevu za hapšenje Jošila ne spominje da se on dovodi u vezu sa istragom u slučaju „Jajinci”.
Jošilo je uhapšen u subotu, a prema navodima poternice osumnjičen je za nedozvoljenu proizvodnju, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i tešku krađu u saizvršilaštvu.
„U zahtevu koji smo dobili od Srbije on se ne dovodi u vezu ni sa oružjem pronađenim u Jajincima u blizini porodične kuće premijera Aleksandra Vučića, ni sa oružjem pronađenim u garaži na Novom Beogradu. Bar to u zahtevu nije navedeno. Da jeste, postupanje bi bilo drugačije”, objasnio je Mektić.
BiH i Srbija, dodao je Mektić, imaju bilateralni sporazum koji dozvoljava izručenje svojih državljana, ako za to postoji opravdani interes. Jošilo je u Sudu BiH saslušan samo u vezi sa okolnostima koje su navedene u Interpolovoj poternici Srbije. Posle toga je pušten na slobodu.
„Da je Srbija poslala šire obrazloženje i zatražila njegovo izručenje po osnovu tog bilateralnog sporazuma, te da je ponudila dokaze, u tom slučaju bi bilo ozbiljnih razgovora za ekstradiciju uhapšenog”, naveo je Mektić.
Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač bio je obazriviji u tvrdnjama u vezi sa ovim slučajem. Odgovarajući na pitanje da li se uhapšeni dovodi u vezu sa oružjem i municijom pronađenim u Jajincima i Novom Beogradu, Lukač kaže „da će to istraga utvrditi”.
„Reč je o jednoj osobi, koja je policiji poznata po raznim krivičnim delima iz ranijeg perioda, čak je bila i osuđivana”, rekao je Lukač.
Iako nema potvrde da Jošilo ima bio kakve veze sa nedavno nađenim arsenalima oružja u Beogradu, simptomatično je da je srpska policija poternicu za njim raspisala 5. novembra ove godine, dakle tokom istrage u slučaju „Jajinci”.
U Sudu BiH precizirali su da je Jošilo uhapšen po međunarodnoj difuznoj poternici Interpola Beograd, koja je raspisana po nalogu za hapšenje od 5. novembra ove godine, koji je izdalo Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu (Specijalni sud). Jošilu je određena mera zabrane napuštanja boravišta i putovanja, kao i obavezno javljanje nadležnoj policijskoj stanici, dva puta sedmično, preneo je Tanjug.
Jošilo je rođeni Sarajlija, a nastanjen je u Banjaluci. Prema pisanju tamošnjih medija, ima debeo policijski dosije, uglavnom u vezi sa krađama i nedozvoljenim držanjem i trgovinom oružja.
U toku jučerašnjeg dana, međutim, pojedini mediji su objavili da je zajedno sa Jošilom uhapšen Siniša M. i da se zapravo on dovodi u vezu sa istragom o nađenom oružju u Jajincima i Novom Beogradu. Reč je o muškarcu koji je privođen prošle godine u Beogradu, jer je tokom jednog dana čak osam puta zatečen kako nadgleda dom premijera. On je tada u „audiju A-8” beogradske registracije, kružio i osmatrao zgradu u kojoj je premijerov stan u novobeogradskom „Belvilu”.
Međutim, niko od nadležnih iz BiH nije potvrdio da je i Siniša M. priveden. On je rodom iz Šekovića u BiH. Bio je pripadnik specijalnih antiterorističkih jedinica policije Republike Srpske i Srbije do 2009. godine. Od 2010. je navodno zaposlen u podgoričkoj agenciji za lično obezbeđenje. U policiji Crne Gore poslednjih godina se dovodi u vezu sa tamošnjim kriminalnim klanovima.
Informacije u vezi sa hapšenjima za trgovinu oružjem po srpskim poternicama, mogle su se juče dobiti jedino od nadležnih iz BiH. MUP Srbije uopšte se juče nije oglašavao ovim povodom. Na pitanja „Politike” nije odgovorio ni beogradski Viši sud u okviru kojeg je Specijalni sud.
Policija je u šumi u Jajincima, 29. oktobra našla jedan raketni bacač „zolju”, četiri ručne bombe, 100 komada municije kalibra 7,62 milimetra, municiju za automatsko naoružanje i metke nepoznatog kalibra. Ministar policije Nebojša Stefanović je posle toga izjavio da će policija ispitati da li su u ovom događaju učestvovale osobe sa teritorije BiH i Republike Srpske ili oni sa ratnim i vojnim iskustvom sa teritorije Srbije. Istragom je, kazao je tada Stefanović, utvrđeno da je „zolja” proizvedena u fabrici namenske industrije u Srbiji, posle čega je dospela u Doboj. Dve od četiri ručne bombe su proizvedene u jednoj od vojnih fabrika u bivšoj Jugoslaviji, dok su ostale dve dospele u okolinu Sarajeva, odakle su donete u Srbiju.
Tri dana kasnije u garaži u Novom Beogradu pronađen je ukradeni „reno megan” sa „heklerom”, dva puta po 200 grama eksploziva „trotil”, detonatorom, dva mobilna telefona za daljinsko aktiviranje eksploziva i pištoljem.