Na severu Kosova i Metohije, u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku, posle 17 godina otvorene su benzinske pumpe NIS-a koje su licencirane u oba sistema.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marko Đurić, zvanično je otvorio benzinsku pumpu u Kosovskoj Mitrovici, najavivši da će brendirane pumpe prodavati domaće gorivo, a poslovanje je, kako je rekao, legalno nasuprot onome što prištinske institucije tvrde.
„NIS-ove pumpe na Kosovu i Metohiji su licencirane u oba sistema, plaćaju se svi porezi, takse i one rade na legalan način”, kazao je Đurić, naglasivši da je uveren da će povoljne cene, ali i kvalitet domaćeg goriva iskoristiti građani svih nacionalnosti.
Na naše pitanje kako komentariše stav privremenih vlasti u Prištini da se otvaranjem pumpi NIS-a širi ruski uticaj na Kosmetu, direktor Kancelarije je kazao da se radi o „besmislenom obeležavanju privrednih subjekata”.
„Sve što otvara nova radna mesta je dobro i naša želja je da NIS kao prepoznatljiv brend bude prisutan i ovde i da osvaja nova tržišta. Naša naftna kompanija prodaje i snabdeva gorivom ne samo svoje pumpe na Kosmetu i širom Srbije, već i u regionu”, rekao je Đurić i dodao da otvaranje ovih pumpi znači oživljavanje privrednog života i upošljavanje ljudi koji 17 godina nisu radili. Nakon otvaranja NIS-ove pumpe, direktor Kancelarije za KiM je rukovodstvu „Telekoma” uručio licencu za poslovanje na celoj teritoriji južne srpske pokrajine.
NIS: Ne prodajemo gorivo, pumpe smo izdali u zakup
U toku dana, na adresu „Politike” stigao je zvanični dopis pres službe NIS-a u kojem se kaže da „na Kosovu i Metohiji NIS ne obavlja delatnost maloprodaje naftnih derivata, već je nakon sprovedene tenderske procedure izdao u zakup tri objekta koji se nalaze na teritoriji Kosova i Metohije i to lokalnoj kompaniji koja ima sve potrebne licence za obavljanje ove delatnosti”. Takođe ističu i da „kao društveno odgovorna kompanija NIS svoje celokupno poslovanje zasniva na strogom poštovanju svih važećih propisa” te da kompanija NIS upravlja mrežom od preko četiri stotine benzinskih stanica, ne samo u Srbiji i u Bosni i Hercegovini, već i u zemljama EU – Rumuniji i Bugarskoj.